Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Suspendare proces-restituire taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Suspendare proces-restituire taxa de poluare

Buna ziua,
Am si eu cateva nelamuriri referitor la un proces de restituire taxa de poluare in valoare de 4800 euro, in septembrie 2011 a fost admisa aceasta cerere, dupa care s-a inregistrat recursul cu termen in aprilie 2012, masina este din 2003, adusa in tara in 2008 (cand a intrat in proprietatea ei actualul proprietar), si s-a platit aceasta taxa de poluare, intrebarile mele sunt:
-se poate restitui taxa cu cerere la finante, conform noii legi? si recursul aflat pe rol se supenda?
-daca procesul se finalizeaza va fi restituita toata suma proprietarului?
-s-ar fi putut obtine si cheltuielile de judecata si dobanda la acesti bani?
Mentionez faptul ca proprietarul masinii doreste sa pastreze masina nu sa o revanda.
Va multumesc anticipat,
Cu stima si respect,
Ioana
Potrivit noii legi privind taxa de poluare (Legea nr.9/2012), se restituie doar diferența dintre taxa platită în baza legii vechi si taxa datorata in temeiul legii noi.
Presupun ca in proces dvs. ati cerut restituirea integrala a taxei. Judecarea recursului nu se va suspenda, daca veti face cerere de restituire adresata administratieie financiare.
Dupa judecarea recursului, se va restitui suma mentionata in hotararea judecatoreasca.
Se puteau solicita si cheltuieli de judecata si dobanzi. Acordarea dobanzilor trebuia solicitata in fata instantei de fond, pana la prima zi de infatisare. Puteti solicita cheltuieli de judecata in recurs.
Taxa de poluare datorata conform noii legi o puteti calcula aici : [ link extern ] /

ContSters103772, utilizator