Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea cadrelor didactice
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea cadrelor didactice

Am o colega care vrea sa iasa la pensie. Se mai beneficiaza in prezent de reducerea de 3 ani?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;

2. Acest art.127(3) era cel care reducea varsta de pensionare cu 3 ani.

3. Asadar incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai beneficiaza de aceasta reducere a varstei de pensionare.
Legea 1/2011

Art. 284
(1) Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.

Legea 128/1997 care acorda aceasta reducere este abrogata

Art. 361
(1) Prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
(2) La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 606 din 10 decembrie 1999, cu modificarile si completarile ulterioare, Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare