avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract d emunca perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract d emunca perioada determinata

1.Cum se poate transforma un contract de munca pe perioada determinata de 1 an in contract cu perioada nedetminata?
2.Dupa cat timp de la semnarea contractului de munca se poate face acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:02, 15 Ianuarie 2012
1. Prin incheierea unui act aditional la c.i.m. .. in acest sens, se modifica durata contractului din determinata in nedeterminata incepand cu data de .....

2. Se poate face si a doua zi de la data semnarii contractului de munca... legea nu prevede un anumit termen in care sa se poate face asa ceva.

3. art.17 (5) C.mun. : Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

4. Transmiterea prin Revisal se va face cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata.

Se poate modifica oricand contractul printr-un act aditional semnat de cele doua parti .
Am urmatoarea situatie : cim perioada determinata 26.10.2011-25.01.2012, intocmesc act aditional (care ar trebui sa fie data ?) de modificare a duratei contractului din determinata in nedeterminata incepand cu data de 25.01.2012 sau 26.01.2012 ?

Multumesc anticipat!
Actul aditional trebuie sa-si produca efecte incepand cu data de 25.01.2012 ...
transmiterea catre itm se face in data de 25.01.2012? se poate face si pe data de 23.01.2012 , deoarece in perioada 24 - 27.01.2012 nu sunt la munca si nu are cine sa faca transmiterea catre itm ?

Alte discuții în legătură

Act aditional perioada nedeterminata broscuta21 broscuta21 Buna dimineata, As dori sa stiu daca este posibil ca unui angajat care are contract pe perioada determinata (expira la 1 august), sa-i fac act aditional cu ... (vezi toată discuția)
Act aditional la cim privind modificarea duratei contractului din determinat in indeterminat valentinadpas valentinadpas Buna ziua Ma puteti ajuta, va rog, cu un model de act aditional la CIM in cazul schimbarii duratei de pe perioada determinata pe perioada ... (vezi toată discuția)
Modificare cim de la durata determninata la durata nedeterminata Alexandra-S29027 Alexandra-S29027 Am gasit pe site intrebari referitoare la acesta intrebare insa nimic concret. Am un Contract Individual de Munca pe durata determinata de 3 luni intre ... (vezi toată discuția)