Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit directionarea unei cote din profit catre biserica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

directionarea unei cote din profit catre biserica

cum poate un srl sa directioneze catre un lacas de cult o cota din impozitul pe profit?
ce formulare(declaratie)se completeaza,cum se calculeaza suma,unde si cum se depun actele.Este valabila declaratia 230 si pt firme sau nu ? Multumesc anticipat pt raspunsul prompt si avizat
Se incheie un contract de sponsorizare si se achita numerar sau prin banca.

Suma este nedeductibila, dar se scade din impozitul pe profit de plata. Suma maxima este valoarea cea mai mica intre 3 la mie din CA si 20% din impozitul pe profit.

In declaratia 101 aferenta anului se inscrie la rindul aferent sponsorizarii.

Daca va referiti la sponsorizare din impozitul anului 2010, plata efectiva trebuia facuta in anul 2010 pt a se diminua impozitul de plata al acestui an.
t.simona, utilizator