Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Buna ziua, Cat se poate redirectiona din impozitul pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Buna ziua, Cat se poate redirectiona din impozitul pe profit ...

Buna ziua,

Cat se poate redirectiona din impozitul pe profit al unei firme catRe o asociatie?....doar prin contract de sponsorizare se poate face nu?....ce declarati trebuie sa depuna firma? si ce termen au declaratiile?

multumesc
ionela11, utilizator
Poate deduce din impozitul pe profit cea mai mica dintre sumele de mai jos :

1. valoarea calculată prin aplicarea a 0,75% la cifra de afaceri; pentru situaţiile în care reglementările contabile aplicabile nu definesc indicatorul cifra de afaceri, această limită se determină potrivit normelor;

2. valoarea reprezentând 20% din impozitul pe profit datorat.

în cazul sponsorizărilor efectuate către entităţi persoane juridice fără scop lucrativ, inclusiv unităţi de cult, sumele aferente acestora se scad din impozitul pe profit datorat, în limitele prevăzute de prezenta literă, doar dacă beneficiarul sponsorizării este înscris, la data încheierii contractului, în Registrul entităţilor/unităţilor de cult pentru care se acordă deduceri fiscale, potrivit alin. (4^1)

Se depune anul viitor Declaratia 107 - pana la 25.03.2023