Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxele judiciare de timbru (Legea 146/1997) – ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxele judiciare de timbru (Legea 146/1997) – modificari

Prin Legea 20/2012, publicata in M. O. 27/2012, se modifica articolele 2 si 81 din Legea 146/1997 privind taxele judiciare de timbru.

(1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:

a) până la valoarea de 50 lei – 6 lei;

b) între 51 lei şi 500 lei – 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte 50 lei;

c) între 501 lei şi 5.000 lei – 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte 500 lei;

d) între 5.001 lei şi 25.000 lei – 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;

e) între 25.001 lei şi 50.000 lei – 1.611 lei + 4% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;

f) între 50.001 lei şi 250.000 lei – 2.611 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;

g) peste 250.000 lei – 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.

(11) Dispoziţiile alin. (1) se aplică în mod corespunzător şi cererilor privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial, precum şi cererilor privind constatarea existenţei sau inexistenţei unui drept patrimonial; cererea privind repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru dacă este accesorie cererii privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea actului juridic patrimonial.
Taxele de timbru reprezinta,in opinia mea ,impiedicarea infaptuirii justitiei.
Sunt de acord cu cele mentionate mai sus, taxele de timbru raportate la nivelul de trai, nu fac altceva decat sa incalce Constitutia Romaniei, respectiv incalca liberul acces la justitie.
Nu s-a modificat nicio virgula din aliniatul 1 al articolului 2 pe care l-ati citat aici.

Din articolul 2 s-a modificat DOAR aliniatul 2.

Iar "81" (pe care l-ati luat cu :) copy-paste) este de fapt 8 indice 1 care se abroga.

Legea nr. 20 din 11/01/2012 zice asa:

" La articolul 2, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) în cazul contestaţiei la executarea silită şi al opoziţiei la executare, taxa se calculează la valoarea bunurilor a căror urmărire se contestă sau la valoarea debitului urmărit, când acest debit este mai mic decât valoarea bunurilor urmărite. Taxa aferentă acestei contestaţii nu poate depăşi suma de 194 lei, indiferent de valoarea contestată."

:sorry: Sorry, dar ...aproape ca incepusem sa ma bucur cand am vazut invitatia pe topicul deschis de dvs. (crezand ca s-o fi gandit cineva sa mai micsoreze din taxe) dar am ..."prostul obicei" de a verifica informatia.

romascanu, moderator
Legea 20 din 11 ianuarie 2012 (Legea 20/2012) pentru modificarea Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru

Publicat in Monitorul Oficial 27 din 12 ianuarie 2012 (M. Of. 27/2012)

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic. -
Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 173 din 29 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. La articolul 2, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) in cazul contestatiei la executarea silita si al opozitiei la executare, taxa se calculeaza la valoarea bunurilor a caror urmarire se contesta sau la valoarea debitului urmarit, cand acest debit este mai mic decat valoarea bunurilor urmarite. Taxa aferenta acestei contestatii nu poate depasi suma de 194 lei, indiferent de valoarea contestata."

2. Articolul 81 se abroga.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata.

PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR
ROBERTA ALMA ANASTASE

PRESEDINTELE SENATULUI
VASILE BLAGA

Bucuresti, 11 ianuarie 2012.
Nr. 20.