avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salariu minim 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salariu minim 2012

Buna seara,

Lucrez de 8 luni la o firma si am fost incadrata cu salariu min pe economie 670 ron.
De la 1.01.2012 am vazut ca s-a majorat salariu min la 700 ron.Pana in prezent nu am fost instiintata de aceasta modificare.In mod normal trebuie sa primesc un act aditional la cim. Nu mai stiu procedura, o data cu noul revisal s-au schimbat multe.Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema.Exista posibilitatea sa faca modificarile in revisal fara intiintare scrisa?Daca nu fac aceasta modificare ce se poate intampla??

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:43, 17 Ianuarie 2012
Va trebui sa faca si un act aditional pana pe 20 ian.
Sunt sanctionati daca nu respecta HG privind salariul minim pe economie.
dv. o sa vedeti modificarea luna viitoare pe fluturasul aferent lui Ianuarie
nu tb sa va instiinteze ca opereaza in REVISAL
cu actul aditional ei sunt in termen, poate chiar vi-l da cu intarziere sa il semnati
B-)
Posibil sa se fi facut decizia de majorare , intrucat modificarea salariului este ca urmare a intrarii in vigoare a unui act normativ si nu ca urmare a negocierii ...

De fapt, actul aditional trebuie facut intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii ... dar se va transmite in revisal in termen de 19 zile lucratoare de la data de 01.01.2012...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim 2012 ContSters226570 ContSters226570 Unui angajat caruia i s-a suspendat contractul individual la cerere pentru cresterea copilului i se modifica salariul minim cu 1.01.2012 sau ... (vezi toată discuția)
Revisal modificare salar de la 670 la 700 lei ContSters86219 ContSters86219 am inteles ca astazi este ultima zi de transmis la revisal modificare salar minim. Am instalat varianta 508, dar nu stiu unde si cum trebuie modificat ... (vezi toată discuția)
Noutati privind salariile din 2012 ? eleodor-popescu eleodor-popescu Buna ziua. As dori si eu niste raspunsuri. Firma la care lucrez are un nr de salariati angajati cu salariul minim (fara sporuri), deci nu a trebuit sa ... (vezi toată discuția)