Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salariu minim 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salariu minim 2012

Buna seara,

Lucrez de 8 luni la o firma si am fost incadrata cu salariu min pe economie 670 ron.
De la 1.01.2012 am vazut ca s-a majorat salariu min la 700 ron.Pana in prezent nu am fost instiintata de aceasta modificare.In mod normal trebuie sa primesc un act aditional la cim. Nu mai stiu procedura, o data cu noul revisal s-au schimbat multe.Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema.Exista posibilitatea sa faca modificarile in revisal fara intiintare scrisa?Daca nu fac aceasta modificare ce se poate intampla??

Multumesc anticipat.
Va trebui sa faca si un act aditional pana pe 20 ian.
Sunt sanctionati daca nu respecta HG privind salariul minim pe economie.
dv. o sa vedeti modificarea luna viitoare pe fluturasul aferent lui Ianuarie
nu tb sa va instiinteze ca opereaza in REVISAL
cu actul aditional ei sunt in termen, poate chiar vi-l da cu intarziere sa il semnati
B-)
Posibil sa se fi facut decizia de majorare , intrucat modificarea salariului este ca urmare a intrarii in vigoare a unui act normativ si nu ca urmare a negocierii ...

De fapt, actul aditional trebuie facut intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii ... dar se va transmite in revisal in termen de 19 zile lucratoare de la data de 01.01.2012...