avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia privind venitul estimat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia privind venitul estimat

O PFA infiintata in anul 2009, impozitata in sistem real, a depus declaratiile aferente anilor precedenti, trebuie sa mai depuna declaratia privind venitul estimat si pentru anul 2012 sau se tine cont de declaratia privind venitul estimat depusa pentru anul 2011? Sau se depune numai in cazul in care venitul estimat pentru anul 2012 difera cu un procent anume fata de anul 2011? In cazul in care trebuie depusa indiferent de situatie, venitul estimat poate fi si zero?

O persoana fizica ( nu PFA ) care la 31.dec. 2011 are mai putin de cinci contracte de inchiriere in derulare trebuie sa depuna si declaratia privind venitul estimat pentru anul 2012 pana la data de 31 ian. 2012 avand in vedere ca pentru fiecare contract de inchiriere s-a depus declaratia privind venitul estimat odata cu inregistrarea contractului de inchiriere la Finante in anul 2011? Daca trebuie sa depuna acea declaratie ce suma se trece ca venit estimat? Se insumeaza toate contractele sau se depune cate o declaratie pentru fiecare contract de inchiriere?

Multumesc
declaratia de estimare se depune pana la 31 Ian. si trebuie sa includa estimarea tuturor veniturilor realizate de PFA, din toate activitatile desfasurate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
pfa cu impozitare reala Thanis Thanis Am un PFA cu impozitare reală din iunie 2011. Am plătit Impozt conform cu declaraţia de venit estimat pe 15 iunie, 15 septembrie şi15 decembrie 2011 . ... (vezi toată discuția)
Termen de depunere declaratia 220 Silvasanu Silvasanu Buna ziua, La inceputul anului, in 2 ianuarie 2014 am intrebat cand se depune, printre altele, declaratia 220 si mi s-a spus ca pana in 31 ianuarie ,iar acum ... (vezi toată discuția)