Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la asistenta medicala?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la asistenta medicala?

Buna zia!
Din mijlocul lui decembrie am ramas fara servici,pentru ca firma la care lucram nu a mai prelungit contractul de munca pe durata determinata.Acum insa mi s-a diagnosticat o boala destul de grava(tromboza),care necesita de urgenta tratament medical,insa momentan nu cotizez la fondul de sanatate,neavand loc de munca.Mentionez,ca din 1984 am lucrat in continuu,si din salariu mi s-a tras CAS-ul de aproape 20 de ani.Am vreo sansa la tratament gratuit,sau trebuie sa platesc totul.
Tratamentul include si doue saptamani de spitalizare+examene,medicamente,etc.
Am auzit de la cineva,ca daca sotia lucreaza,si e platitor CAS,pot sa cer gratuitate.De cerut pot,dar si primesc?
SECTIUNEA a 8-a
Documentele justificative privind dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei

ART. 20
(1) Persoanele care beneficiaza de asigurarile sociale de sanatate fara plata contributiei sau cu plata contributiei din alte surse vor face dovada incadrarii in una dintre aceste categorii printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii, pe baza urmatoarelor documente:
a) pentru copiii in varsta de pana la 18 ani, cu act de identitate sau certificat de nastere, dupa caz;
d) sotul, sotia si parintii aflati in intretinerea unei persoane asigurate, cu act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile, o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum si o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva;

Ordin Nr. 617 din 13 august 2007
kucserajeno a scris:

Buna zia!
Din mijlocul lui decembrie am ramas fara servici,pentru ca firma la care lucram nu a mai prelungit contractul de munca pe durata determinata.Acum insa mi s-a diagnosticat o boala destul de grava(tromboza),care necesita de urgenta tratament medical,insa momentan nu cotizez la fondul de sanatate,neavand loc de munca.Mentionez,ca din 1984 am lucrat in continuu,si din salariu mi s-a tras CAS-ul de aproape 20 de ani.Am vreo sansa la tratament gratuit,sau trebuie sa platesc totul.
Tratamentul include si doue saptamani de spitalizare+examene,medicamente,etc.
Am auzit de la cineva,ca daca sotia lucreaza,si e platitor CAS,pot sa cer gratuitate.De cerut pot,dar si primesc?

Ar mai exista inca o posibilitate,in afara de a prim statutul de coasigurat pe asigurarea sotiei,daca este tromboza venoasa,medicul specialist va stabili daca este vorba despre o afectiune care necesita proceduri de chirurgie cardiovasculara sau cardiologie interventionala si electrofiziologie si daca indepliniti criteriile de includere in subprogramul national de "Prevenirea şi combaterea bolilor cardiovasculare",asa incat este bine sa va consultati medicul dvs. curant in aceasta directie.Persoanele neasigurate pot beneficia gratuit de programele nationale de sanatate din momentul diagnosticarii unei boli cuprinse in aceste programe.
Daca ati fost inclus intr-un astfel de program,veti fi asigurat fara plata contributiei.Pt. obtinerea adeverintei care va atesta calitatea de asigurat,trebuie sa prezentati la casa de sanatate:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate
-Adeverinta medicala eliberata de medicul curant sau de cel care coordoneaza programul de sanatate cu specificarea: este inclus in Programul National de Sanatate incepand cu data ....
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.in original.
Adeverinta are valabilitate de 1 an de la eliberare.
ContSters136493, utilizator