Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... neintelegeri cu vecinii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

neintelegeri cu vecinii

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.Locuiesc la etajul 4 al unui bloc si la etajul 3 am niste batrani pe care ii deranjeaza si apa cand facem dus, si cand aspiram, si cum mergem si ca se joaca copilul de 9 luni cu jucariile.Am incercat ce tine de noi sa respectam , nici pe copil nu il las sa faca galagie in orele de liniste,insa cand nu e ora de liniste.....se joaca cu jucariile, le mai tranteste .....iar batranii respectivi bat in teava de la calorifer.Se aud bataile in teava pe tot palierul.....mi-e si rusine de ceilalti vecini ,ca ma gandesc ca cine stie ce isi inchipuie ca facem in apartament ca bat batranii asa in teava.Nu se duce nimini la cei doi batrani pentru ca aproape nimeni din bloc nu se intelege cu ei.Am incercat sa vorbim cu ei si sa le explicam ca e vorba de un copil pe care nu il putem lega de maini sa nu se joace, dar degeaba.Nu stiu ce solutie ar fi.....sa anuntam politia ........ca bate aproape zilnic in teava....nu stiu ce am putea fece.Va rog in masura in care se poate sa ne ajutati.Multumesc
Va confruntati cu o situatie delicata avand in vedere ca fiecare dintre parti au in parte dreptate
Pe de o parte este vorba despre persoane in etate,care sunt mai sensibile la zgomote ,pe de alta parte este un copil care,cu energia specifica varstei inevitabil se joaca,alearga
Solutionarea ,apreciez ca trebuie intreprinsa cu mult tact si decenta,mai ales avand in vedere realatiile de vecinate
Nu se justifica sesizarea politiei,care oricum nu poate masura decibeli produsi de copil prin manifestarile sale in apartament
Incercati solutia aplicarii de strat fonoizolant pe pardoseala astfel incat eventualele zgomote produse la nivelul apartamentului dvs sa fie atenuate
Ynocentta, multumesc pentru raspuns.Sunt de acord ca ca sunt batrani si sunt sensibili la zgomote, dar totte au o limita, mai ales ca au fost si ei parinti si ar trebui sa stie ce inseamna un copil.Mentionez ca peste parchet am pus mocheta destul de groasa in tot apartamentul, tocmai pt a atenua zgomotul.Nu stiu in ce masura ar ajuta aplicarea de strat fonoizolant.O sa ma interesez sa vad cat de mult ajuta.Multumesc mult.
taiati tevile... in care bat...
Sa stii ca si eu sufar de aceiasi....boala!!! Am vecini de apartament care au o fetita,si care, zilnic de cum se face ora 18- 19, incepe un sprint prin casa, care dureaza de obicei pana pe la ora 22- 22,30. Ce e mai grav, ca cel putin nu invata copilul sa alerge mai pe varfuri si nu pe calcaie si astfel ,mai are putin si-mi darama,bibelourile prin casa. Fratilor. si eu am avut trei copii,dar asemenea discutii cu vecinii nu nu au existat. Un lucru se purta pe vremea aia: copii se jucau pe afara, iar in casa i-si faceau temele mancau si se culcau.. Acum nu se mai respecta nimic. Nu e vina copilului, dar nici a batranilor ,care in asa caz iau pastile degeaba.. Rezolvarea poate veni de la parinti,care ar trebui sa acorde mai mult timp pentru scoaterea copilului pe afara la locurile de joaca, care pe vremuri nici nu se gaseau, acum se gasesc dar...de multe ori nici parintii nu prea respecta acest timp de joaca al copilului,sau chiar nu-l au. Cu buna intelegere se poate rezolva asemenea divergente cu predilectie de partea mai tanara., .