avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

Buna ziua,
am si eu o intrebare,daca am fost trecut in somaj mai am dreptul la aplicarea art 67 din codul muncii valabil pana la data de 31.12.2010? adica la acordarea la cel putin unui salariu compensatoriu daca concedierea nu tine de natura salariatului? va multumesc si astept un raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:54, 18 Ianuarie 2012
Care a fost data cand a incetat raportul de munca? ... pana la 31.12.2010 era obligatorie acordarea acestuia .... dupa aceasta data nu mai este obligatorie acordarea de salarii compensatorii decat daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
31.12.2011 a fost data la care mi-au incetat raporturile de munca,si in contract nu e specificat intradevar acordarea acestui salariu compensator
In acest caz, este foarte greu de obtinut salarii compensatoriii ... posibil doar daca exista un ccm la nivel de sector de activitate aplicabil angajatorului .....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract munca nivel national si salariu compensatoru mon_maria mon_maria Buna ziua. O firma cu 8 salariati, a facut 1 concediere individuala ce nu tine de pesoana salariatului. Este obligata sa plateasca salariu compensatoriu? ... (vezi toată discuția)
Restructurare post - salarii compensatorii florinbele florinbele Buna ziua, La ora actuala in caz de restructurare post individuala nu colectiva ce obligatii are angajatorul vis-a-vis de plata salariilor compensatorii ? ... (vezi toată discuția)
Salariul compensator. Rudolf999 Rudolf999 Salut. Noul Contract colectiv de munca de cind este in vigoare ??? si daca este mentionat in contractul colectiv de munca [b]Salariul compensator[/b]. Ma ... (vezi toată discuția)