Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

Buna ziua,
am si eu o intrebare,daca am fost trecut in somaj mai am dreptul la aplicarea art 67 din codul muncii valabil pana la data de 31.12.2010? adica la acordarea la cel putin unui salariu compensatoriu daca concedierea nu tine de natura salariatului? va multumesc si astept un raspuns
Care a fost data cand a incetat raportul de munca? ... pana la 31.12.2010 era obligatorie acordarea acestuia .... dupa aceasta data nu mai este obligatorie acordarea de salarii compensatorii decat daca sunt prevazute in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
31.12.2011 a fost data la care mi-au incetat raporturile de munca,si in contract nu e specificat intradevar acordarea acestui salariu compensator
In acest caz, este foarte greu de obtinut salarii compensatoriii ... posibil doar daca exista un ccm la nivel de sector de activitate aplicabil angajatorului .....