Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stimulente salariale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stimulente salariale

se mai iau in 2012
Daca va referiti la stimulentele acordate conform Art.227 din Codul de procedura fiscala, nu se mai acorda alin. 3-11 au fost abrogate :

va transmit un istoric al art.227:
Art. 227: Dispozitii privind functionarii publici din cadrul organelor fiscale
(la data 01-ian-2011 Art. 227 din titlul XI a fost referinte de aplicare Legea 284/2010 )

(1)În exercitarea atributiilor de serviciu functionarii publici din cadrul organelor fiscale sunt învestiti cu exercitiul autoritatii publice si beneficiaza de protectie potrivit legii.
(2)Statul si unitatile administrativ-teritoriale raspund patrimonial pentru prejudiciile cauzate contribuabilului de functionarii publici din cadrul organelor fiscale, în exercitarea atributiilor de serviciu.

(3)Raspunderea statului si a unitatilor administrativ-teritoriale nu înlatura raspunderea functionarilor publici din cadrul organelor fiscale în exercitarea cu rea-credinta sau grava neglijenta a atributiilor de serviciu.
(la data 25-oct-2009 Art. 227, alin. (3) din titlul XI abrogat de Art. III, litera B. din Legea 324/2009 )

(4)Ministerul Economiei si Finantelor si unitatile administrativ-teritoriale constituie lunar fonduri pentru acordarea de stimulente personalului din aparatul propriu al Ministerului Economiei si Finantelor si al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si din unitatile subordonate, respectiv compartimentelor de specialitate cu atributii în administrarea creantelor fiscale locale, dupa caz, prin retinerea unei cote de 15% din:
a)sumele reprezentând valoarea creantelor fiscale stinse prin executare silita, potrivit prevederilor prezentului cod;
b)sumele încasate în cadrul procedurii insolventei;
c)sumele reprezentând impozite, taxe si contributii stabilite suplimentar ca urmare a inspectiei fiscale, stinse prin încasare sau compensare;
d)sumele reprezentând obligatii fiscale accesorii stabilite de organele fiscale, stinse prin încasare sau compensare;
e)sumele reprezentând valoarea amenzilor stinse prin încasare sau compensare;
f)sumele reprezentând valoarea bunurilor confiscate si valorificate.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (4) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(5)Agentia Nationala de Administrare Fiscala poate retine, în conditiile legii, o cota de 75% din tarifele încasate în conditiile art. 42 alin. (9), pentru constituirea unui fond de stimulare a personalului din aparatul propriu si al unitatilor subordonate.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (5) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(6)Aprobarea stimulentelor în cazul unitatilor administrativ-teritoriale se face de catre ordonatorul de credite, la propunerea conducatorului compartimentului de specialitate.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (6) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(7)Sistemul de acordare a stimulentelor pentru personalul din aparatul propriu al Ministerului Economiei si Finantelor si al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, precum si din unitatile subordonate va fi stabilit similar sistemului de salarizare pentru personalul bugetar si va fi aprobat prin ordin al ministrului economiei si finantelor, la propunerea presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Pâna la data aprobarii ordinului, reglementarile privind distribuirea fondului de stimulente ramân aplicabile.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (7) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(8)Plata stimulentelor aprobate se face în cursul lunii curente pentru luna precedenta.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (8) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(9)Sumele ramase neutilizate la sfârsitul lunii, respectiv al anului, din fondul de stimulare constituit în conditiile alineatelor precedente se reporteaza lunar si anual, urmând sa fie utilizate în acelasi scop.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (9) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(10)Din fondurile prevazute la alin. (4) si (5), Agentia Nationala de Administrare Fiscala poate finanta urmatoarele cheltuieli:
a)cheltuieli pentru dotari independente, inclusiv pentru dotari de tehnologia informatiei si comunicatii;
b)cheltuieli materiale si cheltuieli cu prestari de servicii, necesare îmbunatatirii activitatii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si a unitatilor subordonate.
c)cheltuieli pentru dotari independente si achizitii de sedii ale Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si ale unitatilor subordonate, inclusiv pentru dotari de tehnologia informatiei si comunicatii;
d)cheltuieli materiale si cheltuieli cu prestari de servicii, necesare îmbunatatirii activitatii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si a unitatilor subordonate.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (10) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )

(11)Aplicarea alin. (10) se face cu respectarea prevederilor Legii nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare.
(la data 01-ian-2012 Art. 227, alin. (11) din titlul XI abrogat de Art. I, punctul 91. din Ordonanta 29/2011 )
sa inteleg ca salariile de baza din anul precedent vor fi diminuate cu cuantumul stimulentelor.incepind cu 1 ian 2012
Nu. Conform Legii 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice art.20

"(6)La stabilirea salariilor de bază ale personalului care beneficia de prevederile art. 227 din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi art. IV din Ordonanţa Guvernului nr. 29/2004 pentru reglementarea unor măsuri financiare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 116/2004, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică o majorare salarială de până la 25 de clase de salarizare succesive faţă de clasa deţinută, fără a depăşi în total numărul maxim de clase de salarizare prevăzut la art. 10 alin. (2).
dar prin Legea 283/2011,conform art.11,alin2, in anul 2012 nu se aplica preved.art20 alin6si 7 din Legea 284/2010 la care faceti referire.
sunt consilier juridic intr-o primarie si foarte recent am fost imputernicit sa ma ocup expres de executarea silita a debitorilor rau-platnci. din discutie inteleg ca nu se mai acorda stimulentele prevazute de art. 227 Cpf. intrebarea pe care o pun > nu este nici o alta cale de a fi recompensati cei care isi tocesc nervii si sanatatea in aceasta activitate de recuperare a debitelor prin executare silita in administratia publica? nu mai vorbesc de riscurile la care esti supus cand te ocupi de asa ceva (amenintari, presiuni, etc)