Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... FONDURI EUROPENE
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

FONDURI EUROPENE

Buna ziua,
Sunt interesat de infiintarea unei linii de productie lemn sintetic in mediu rural si doresc sa stiu daca pot accesa fonduri europene pentru o astfel de investitie.
Linia de productie a lemnului sintetic valorifica rumegusul care, in amestec cu un material plastic, duce la obtinerea de placi, scanduri si profile de mare rezistenta in comparatie cu lemnul natural si derivatele sale OSB-ul si Pal-ul.
Va multumesc si astept informatiile dvs.
Puteti accesa fonduri europene pentru acest produs.
Activitatea dvs se incadreza in prevederile Ordinului nr.567 emis de Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale. Codurile CAEN din lista ordinului, eligibile la finantare sunt: 1930, 2051, 2052, 3663 - Fabricarea altor produse din lemn.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Prin Masura 312 din PNDR. E un caz tipic ce aprimit deja mai multe aprobarii. E necesar consultanţa specializată. Se va deschide primirea ofertelor pe termen limitat, probabil in aprilie, dar puteţi sa va uitaţii în ghidul sesiunii anterioara aici: [ link extern ]
Se zice ce finanţarea va ajunge anul 2012 pâna la 90% a cheltuielilor elegibile.
@Birou_de_Mediator
Codurile CAEN exemplificate de dvs. nu sunt de actualitate.
De ex:2051 Fabricarea explozivilor
2052 Fabricarea cleiurilor

Codul CAEN valabil se poate consulta la adresa:
[ link extern ]

In completarea d-lui alvarolipo va indic si adresa calendarului si alocarilor pentru 2012
[ link extern ]

Ares-3, moderator