avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

cate zile se de concediu fara plata se pot acorda unui salariat si in ce conditii ?
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 23:58, 19 Ianuarie 2012
Concediul fara plata se poate acorda cu respectarea dispozitiilor art.153 si art. 155 din Codul Muncii
Art. 153. [concediul fără plată]
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Art. 155. [acordarea concediului fara plata]
(1) Concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata NNorbert NNorbert Buna ziua M-ar interesa tot ce mi ar fi de folos, legat de concediul fara plata. Multumesc (vezi toată discuția)
Concediu fara plata Elenauj Elenauj Buna seara! Mi-ati putea spune daca pot beneficia de concediu fara plata in primul an de munca? Sunt angajata de 4 luni si doresc sa efectuez un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Concediu studiu fara plata Univ Univ Buna ziua, Lucrez la o companie privată si in același timp urmez cursuri universitare. In trei luni urmează sa-mi dau disertația si doresc sa-mi iau ... (vezi toată discuția)