Forum Discuţii juridice Executare silită Nerespectare precontract vanzare-cumparare apartament ...
Discuție deschisă în Executare silită

Nerespectare precontract vanzare-cumparare apartament nou

Buna ziua tuturor,
Am o problema legata de achizitionarea unui apartament nou:
In luna mai 2008 am gasit un apartament nou in Alba Iulia la pretul de 50.000E, respectiv 182.500 la cursul respectiv.
La acea data apartamentul nu era gata.
Am convenit cu vanzatorul (SC Cre Properties SRL) sa-i dau un avans in lei iar diferenta la semnarea contractului final.
Avansul era de 150.000 iar diferenta de 32.500 cel tarziu in 28.11.2008 la semnarea contractului final.
In antecontract erau prevazute urmatoarele cluauze:
- aparatmentul sa fie predat la data de 01.07.2008 cu peretii interiori ridicati, instalatiile: elecrtica, sanitara si de incalzire facute, gletuit, geamuri termopane, usa la intrare, balconul facut. In cazul in care nu se preda la data sus mentionata vanzatorul de obliga la o penalizare de 0,1 % pe zi din avansul dat.
- contractul final sa fie facut cel tarziu la data de 28.11.2008. In cazul in care contracul final nu se incheie la acea data din motive inputabile cumparatorului, acesta pierde avansul, iar daca cantractul nu se incheie din motive imputabile vanzatorului acesta se obliga sa returneze dublu avansului.
Problema sta in felul urmator:
- la incheierea precontractului vanzatorul mi-a solicitat sa trecem o suma mai mica de vanzare. In loc de 50.000E am trecut 30.000E din care eu i-as fi dat 21.000E avans si rest de plata 9.000E.
- banii i-am virat prin banca, deci am dovada ca s-au virat 150.000, NU 21.000E
- la data de 01.07.2008 cand conform antecontractului trebuia sa mi-l predea, apartamentul arata in aceeasi faxa ca la data darii avansului (adica fara pereti interiori, fara nici o instalatie, fara geamuri, fara usa, balconul nefacut)
Am inceput sa fac eu toate aceste lucruri din banii care trebuia sa ii dau eu la semnarea contractului ceea ce inseamana aproximativ 16.000 Lei. Vanzatorul are pretentia sa-i dau diferenta de la acesti bani pana la 32.500 (adica nu accepta penalizarile la antecontract)
Apartamentul este ipotecat in favoarea bancii de catre vanzator, dar se OBLIGA sa-l scoata de sub ipoteca pana la semnarea contractului final, SCOATERE care nu este facuta nici in ziua de azi 26.10.2008
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez:

1. cum pot face dovada zilelor de penalizare pt. ca nu a fost predat la 01.07.2008

2. penalizarile se calculeaza la suma de 21.000E prevatuta in antecontract sau la suma reala de 41.000E (150.000) cat i-am dat-o real avand dovada ordinului de plata facut prin banca?

3. care e procedura daca nu il scoate de sub ipoteca si nu poate fi trecut pe numele meu, deoarece el se obliga sa-mi dea dublu avansului. Adica dublu celor 150.000 LEI REALI sau 21.000 E cat scrie in antecontract? Cum se procedeaza in acest caz?
1. Pe baza procesului-verbal de receptie a lucrarii sau a predarii apartamentului. Acest proces-verbal ar trebui sa aiba o data dupa 01.07.2008
2. Penalitatile se calculeaza la suma trecuta in contract.
3. Dublu avansului trecut in antecontract se va returna, in situatia in care contractul final nu se va incheia la data de 28.11.2008
Deci sa inteleg ca ordinul de plata din care reiese ca eu i-am dat un avans de 150.000 Lei nu poate constitui dovada ca acela este avasul ci suma de 21.000E trecuta in antecontract? Dca se ia drept calcul suma din antecontract atunci daca am compara ordinul de plata care l-am facut prin banca ar reiese ca i-am dat mai mult decat valoarea totala a apartamentului, deoarace in antecontract e trecuta suma totala de vanzare de 30.000E iar eu prin banca i-am bagat aproape 41.000 E
dia_styl, utilizator
Daca platiti dvs suma pt ipoteca se poate rezolva.
Dar vedeti sa aveti dovada platii.

avocat Claudiu Lascoschi
Cu toate ca exista o neconcordanta intre suma trecuta in contract si cea platita in realitate :hm: , cred ca se va lua in calcul suma trecuta in antecontract, totusi.

Nedeclararea sumei reale cu care a fost tranzactionat imobilul sau terenul reprezinta insa evaziune fiscala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca se ia suma trecuta in antecontract atunci ar mai trebui sa-mi dea el mie bani deoarece acolo scrie ca vanzarea apartamentului se va face la suma de 30.000E din care eu i-am dat avans 21.000E , dar eu i-am bagat in cont 41.000E, adica mai mult decat suma totala de vanzare -cumparare. Nu ar mai trebui sa-mi dea el mie diferenta atunci?
Evaziunuea de care zicea D-ul ELIS se considera evaziune din partea vanzatorului sau cumparatorului?
dia_styl, utilizator