avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... decont TVA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

decont TVA

Dragii mei,va rog sa ma ajutati cu sfaturi!
Vreau sa fac din SUA un import de 17000$. Cum e mai bine:pe pf sau pe srl? Vreau sa aduc bunurile importate capital in firma si ma gandesc la recuperarea TVA! Oare ce aspecte ar trebui sa mai am in vedere?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 14:38, 30 Mai 2009
Sa mai aveti in vedere ca in afara de taxe vamale statul roman va va obliga la plata TVA la introducerea bunurilor in tara ca s-au pus taxe si pe aerul pe care il respiram
Adica o sa recuperati TVA-ul platit sub forma de TVA deductibil daca aveti activitate pe firma(prin compensare cu TVA-ul colectat). Ca persoana fizica nu puteti recupera nimic

laurentiuonu a scris:

Adica o sa recuperati TVA-ul platit sub forma de TVA deductibil daca aveti activitate pe firma(prin compensare cu TVA-ul colectat). Ca persoana fizica nu puteti recupera nimic




in anul fiscal urmator sau cand? ce se intampla in cazul in care valoarea TVA colectat este mai mica decat TVA import?
Nu platiti TVA datorat pana la egalarea celor doua sume deci va recuperati in acest fel TVA-ul din import. In principiu tre sa aveti o cifra de afaceri echivalenta cu valoarea importului ca sa va recuperati integral valoarea. Deci vanzari de jumatate de miliard lei vechi . Depinde de activitatea firmei dvs
mihaela.aivanese a scris:

laurentiuonu a scris:

Adica o sa recuperati TVA-ul platit sub forma de TVA deductibil daca aveti activitate pe firma(prin compensare cu TVA-ul colectat). Ca persoana fizica nu puteti recupera nimic




in anul fiscal urmator sau cand? ce se intampla in cazul in care valoarea TVA colectat este mai mica decat TVA import?


daca TVA deductibil este mai mare decat TVA colectat , inseamna ca mai aveti de recuperat TVA din colectarea TVA din operatiunile urmatoare.

Alte discuții în legătură

Daca e in reorganizare se factureaza fara tva? OANA GORAN OANA GORAN am primit o instiintare de la o sc ca se afla in reorganizare si ca trebuie sa le facturez fara tva ? dc?:stunned: stie cineva unde scrie treaba asta? ... (vezi toată discuția)
Rambursare tva la export marfuri ? cornel_t12 cornel_t12 Bunaziua, Va rog, cineva care s-a mai lovit de situatie si stie: o persoana juridica romana (SRL) inregistrata in scopuri de TVA (platitoare de TVA) face ... (vezi toată discuția)
Taxarea inversa la tva carmen72 carmen72 Va rog sa ma ajutati?? Ce inseamna taxarea inversa??? cine plateste tva-ul de fapt??? am inteles ca furnizorul scrie taxare inversa pe factura, beneficiarul ... (vezi toată discuția)