Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Stimati avocati ,
In timp ce ma duceam la somaj m-i s-a furat borseta cu actele printre care era si cartea de munca . Am recuperat anii de munca de la institutiile de unde am lucrat in afara de una care este Avicola Titu din Danbovita unde am lucrat 6 ani .
Aceasta institutie este rasa de pe fata pamantului . Arhiva nemai existand din cauza ca a luat foc .

Va rog insistent sa-mi spuneti unde sa ma adresez si cum opot proceda pentru a recupera acesti ani pierduti .

Am dovezi la fostii colegi de munca .
Va multumesc !
Astept raspunsul Dvs.
Se pare ca este un "blestem". Mai aveti un coleg in aceiasi situatie.
Vedeti raspuns aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

carmenmur a raspuns, in topicul dublat, pe care l-am sters:

cautati daca firma este in faliment
poate lichidatorul are statele de plata sau contractul de munca
firma numai exista de 10 ani
@ ionutyahoocoom

Trebuie sa va reconstituiti vechimea in munca ... in acest sens, veti solicita de la fostii angajatori eliberarea de adeverinte de vechime pentru perioada lucrata.
In aczul in care acestia nu mai sunt va puteti adresa Directiei Judetene a Arhivelor Nationale sau instantei de judecata.

Actiunea o depuneti la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu.