Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Intr-o cercetare disciplinara,cel care trebuie sa fie audiat,poate sa aduca ca si aparare,martori,persoane care au lucrat cu acel sef,care sa arate comportamentul abuziv,de ostilitate,intimidare,discriminare al sefului ierarhic care a facut un referat ?
In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.

In speta, salariatul cercetat poate aduce in apararea sa martori...