Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde se contesta alegerile?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde se contesta alegerile?

Unde si cum se pot contesta niste alegeri intr-o asociatie de proprietari, alegeri care nu au respectat legea 230 si normele de aplicare?
Banuiesc ca una e instanta. Se plateste ceva daca se actioneaza in justitie?
Alta institutie mai e?
Multumesc.
Costica,Costica...
Parcurgeti cu atentie continutul legii nr 230/2007
Art 26 din L nr 230/2007 daca o hotararea a adunarii generale este contrara legii,statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari,ori este de natura sa produca daune interese proprietarilor,acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare,in termen de 45 de zile de la adoptarea acesteia
Actionarea in justitie nu intrerupe executarea hotararii decat in cazul in care instanta dispune suspendarea acesteia

Deci doar instanta?
Primaria sau alte institutii nu pot face nimic sa declare ilegale alegerile? E o amica de-a mea in asemenea situatie.
Cit costa actiunea in justitie?
Multumesc, doamna Ynocentta.
Ar fi bine sa dati un telefon si la seviciul din primarie.
Se misca destul de repede, si vor veni sa constate.
Nu stiu exact ce masura pot lua, dar pana la instanta epuizati restul de cai.

Ne puteti spune totusi ce si cum s-a intamplat acolo?
Poate ne vin alte idei de a va ajuta prietena.
Multumesc foarte mult.
NU a fost convocata adunarea generala conform legii. Au lasat pe usi un afis care a fost rupt de nu se stie cine, locatarii (vreo 8) au convocat AG, fara afisare la avizier, fara lista celor 8 afisata si ea si fara convocator cu dovada anuntarii membrilor.
Asta a fost. Prietena mea a fost presedinta si a fost inlocuita prin asemenea "alegeri" facute intre smecherii din bloc.
Mda, e de sesizat la primarie. Vor veni sa faca ancheta si se vor lamuri, probabil se va convoca o alta AG la care sa fie invitat si functionarul primariei pentru siguranta.