Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Cand isi produce efectele RECURSUL IN INTERESUL LEGII?
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Cand isi produce efectele RECURSUL IN INTERESUL LEGII?

Avem o sentinta judecatoreasca definitiva si investita cu formula executorie, pronuntata de catre Tribunalul Valcea-Sectia Comerciala si Contencios Ad-tiv Fiscal , la data de 30.06.2009, in sensul acordarii sporurilor de 25% din salariul de baza pt suplimentul postului si 25% din salariul de baza pt suplimentul treptei de salarizare.
La data de 16.12.2009 s-a publicat in M.Of.nr.880, Decizia ICCJ nr.20/ 21.09.2009 prin care se admite recursul in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa ICCJ si care prevede : " În interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor art. 31 alin. 1 lit. „c” şi „d” din Legea nr. 188/1999 privind statutul funcţionarilor publici, republicată, stabilesc că în lipsa unei cuantificări legale nu se pot acorda pe calea judecătorească drepturile salariale constând în suplimentul postului şi suplimentul corespunzător treptei de salarizare."
Fata de cele expuse, va rog sa-mi spuneti daca Decizia ICCJ produce efecte si asupra Sentintei din data de 30.06.2009 data de Tribunalul Valcea ( daca Sentinta mai ramane in vigoare, se caseaza sau ce se intampla in acest caz?)
Va multumesc !
Decizia ICCJ nr.20/ 21.09.2009 isi produce efecte numai pentru viitor ... prin urmare, nu are cum sa afecteze hotararea pronuntata in data de 30.06.2009.