Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

buna seara
va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna insolventa ,cum poate intra o firma in insolventa?
mentionez ca am o firma care a ffacut export aceasta firma are o datorii de 147.000 euro.
din pricina datoriilor mi au fost taiate apa,lumina
in aceasta firma suntem doi asociatii cu procente egale de participare 50-50%
cum voi fi eu afectat daca doresc insolventa acestei firme
RASUNDETI pentru suma datorata, daca sunteti administrator.
nu sunt administrator ,suntem doar asociatii ,nici unul dintre noi nu are calitatea de administrator,singurul lucru ce am facut si acum regret este ca am avalidat in nume propiu cecuri,pe care pana in prezent le am acoperit,in rest nimic,nu am proprietatii pe numele meu ,ce pot sa patesc in acest caz

ce se intampla daca se dovedeste proasta administrare
ce se intampla daca se doverdeste ca firma pierde banii de 4 -5 ani incoace
nixnix, utilizator
Buna seara .
Doar administratorii,directorii,cenzorii sau alte persoane din conducere,sau nu, dar care au comis fapte prejudiciabile pentru firma, pot fi trasi la raspundere,daca au provocat falimentul,prin fapte incadrate la unul din alineatele de la art.138 din Legea nr.85/2006.
De asemenea,daca firma,prin reprezentantii ei, nu cere singura insolventa/falimentul,la Tribunalul Comercial, in termen de 30 de zile de la aparitia incapacitatii de plata/ insolvabilitate, pot fi trasi la raspudere pentru infractiunea de bancruta simpla ,conform Legii nr.85/2006-republicata .Asa ca aveti grija .
Cu stima.
Bote Marius.
Marius Bote, Practician in insolventa
Revin, cu scuze si cu o rectificare la raspunsul anterior.
Termenul pentru bancruta simpla,este de 30 de zile(cf.art.27) +mai mult de 6 luni,de la acest termen, conform art.143 din Legea nr.85/2006 .
Marius Bote .