Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Depunere declaratii 200/220
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Depunere declaratii 200/220

Am inteles de la persoane care au mers sa depuna declaratia 220 ca nu se primeste aceasta declaratie fara declaratia 200.

Daca am PFA in sisteam real, depun ambele pana pe 25 mai? Sau trebuie pana pe 31 ianuarie 220?
Presupun ca ati avut activitate pe intreg anul 2011. Atunci, nu mai este nevoie sa depuneti 220, decat daca estimati pentru 2012 o crestere sau o diminuare a veniturilor cu 20% fata de anul trecut.Daca sunteti in aceasta situatie, trebuie sa depuneti 220,i pana la finele ian. 2012 si intradevar cei de la fisc va vor cere sa depuneti si 200 pentru a face regularizarea binestiuta.
Daca nu depuneti 220, aveti termen 25 mai,pentru decl 200, pana atunci insa, Admin. financiara va emite decizia de impunere pe baza datelor din anul fiscal precedent
mayer, utilizator
Da, am avut activitate pe tot anul 2011.

Pentru 2012 estimez o crestere mai mare cu 20% fata de declaratia depusa anul trecut (dif care o voi plati dupa primirea decizie de impunere), insa nu o crestere mai mare fata de venitul realizat in acest an, estimez chiar o scadere din pacate.

Si la administratiile din Bucuresti se cere pe langa 200 si 220 si memoriu justificativ, de parca traiesc pe alta lume. Ce sa justifici?
stan camelia a scris:

Si la administratiile din Bucuresti se cere pe langa 200 si 220 si memoriu justificativ, de parca traiesc pe alta lume. Ce sa justifici?

Nu ma pot abtine...
Probabil vor sa justificam de ce nu credem ca vom avea venituri mai mici...pe ce lume traiesc functionarii respectivi. Ar trebui sa ceara memoriu de justificare de la guvern!
L.C.
Acei 20% se refera la declaratia depusa anul trecut? Sau la venitul realizat anul trecut? Eu as ramane pe aceasi declaratie estimativa ...

in Alba s-a primit de ex. 220 fara 200 .....