Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general avansuri in 094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

avansuri in 094

am inteles ca in declaratia 094 trebuie trecute si avansurile.
intrebarea mea este trebuie trecute si avansurile facturate in euro deoarece am simulat generarea unei dec 094 si programul meu nu le trece.
declaratia 094 arata cam asa: [ link extern ]

Daca dvs vedeti pe-acolo vreo rubrica de avansuri...:hm:
cifra de afaceri sa contina si avansurile#-o

Cifra de afaceri cuprinde suma totală a veniturilor din operaţiunile comerciale efectuate de firma, respectiv vanzarea de mărfuri şi produse intr-o perioadă de timp determinată.In cuantumul cifrei de afaceri nu se includ veniturile financiare şi veniturile exceptionale.
In termeni corecţi, cifra de afaceri reprezintă suma veniturilor aferente bunurilor livrate, lucrărilor executate, serviciilor prestate, precum şi a altor venituri din exploatare,mai puţin rabaturile,remizele şi alte reduceri acordate clienţilor.
Notiunea de cifră de afaceri poate fi abordată pe mai multe categorii:cifra de afaceri totală, cifra de afaceri medie, cifra de afaceri marginală şi cifra de afaceri critică, fiecare dintre acestea evidenţiind cate un aspect referitor la activitatea firmei
.

In ceea ce priveste veniturile in avans - banuiesc ca la asta va referiti-nu cred ca pot fi luate in calculul cifrei de afaceri la momentul la care aceasta se calculeaza.:)...parca nu s-ar cam potrivi definitiei cifrei de afaceri:)
ela david a scris:

Cifra de afaceri cuprinde suma totală a veniturilor din operaţiunile comerciale efectuate de firma, respectiv vanzarea de mărfuri şi produse intr-o perioadă de timp determinată.In cuantumul cifrei de afaceri nu se includ veniturile financiare şi veniturile exceptionale.
In termeni corecţi, cifra de afaceri reprezintă suma veniturilor aferente bunurilor livrate, lucrărilor executate, serviciilor prestate, precum şi a altor venituri din exploatare,mai puţin rabaturile,remizele şi alte reduceri acordate clienţilor.
Notiunea de cifră de afaceri poate fi abordată pe mai multe categorii:cifra de afaceri totală, cifra de afaceri medie, cifra de afaceri marginală şi cifra de afaceri critică, fiecare dintre acestea evidenţiind cate un aspect referitor la activitatea firmei
.

In ceea ce priveste veniturile in avans - banuiesc ca la asta va referiti-nu cred ca pot fi luate in calculul cifrei de afaceri la momentul la care aceasta se calculeaza.:)...parca nu s-ar cam potrivi definitiei cifrei de afaceri:)

Avansurile se includ in CA!!!!!!!!!

Art.156^1

80. (1)În sensul art. 156^1 alin. (1) din Codul fiscal, în orice situație, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 de euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Națională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului.

La determinarea cifrei de afaceri prevăzute la art. 156^1 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri încasate sau neîncasate și alte facturi emise înainte de data livrării/prestării pentru operațiunile prevăzute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.

sunt in ceata total
multumesc oricum,am facut 094 fara avansuri si fara fact intracomunitare.sper sa fie ok