Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administrator studii medii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administrator studii medii

Are voie sa fie o persoana cu studii medii administrator SC... SRL ?
Legea 31/1990 republicata nu prevede nici o restrictie cu privire la studii pentru functia de administrator.
Vedeti si
[ link extern ]
Legea nr.31/1990 se refera la administratorii care sunt numiti de AGA ... adica, au contract de mandat ...

In cazul administratorilor care au incheiat c.i.m., conform COR pozitia de Administrator societate comerciala - 214945 necesita studii superioare.
Si unde este problema daca ca in actul constitutiv este mentionat un administrator cu 4 clase, dar bun gospodar si afacerist, acesta functionand in baza contractului de mandat?
Este foarte legal, deci raspunsul catre @alissia este ca se poate administrator SC cu pregatire medie.