Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce probleme pot sa apara daca inchiriez un apartament ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce probleme pot sa apara daca inchiriez un apartament la o firma?

ce probleme pot sa apara daca inchiriez un apartament ce figureaza pe persoana fizica la o firma?
mai precis ce acte trebuie intocmite si la ce riscuri ma expun daca firma pleaca si ramane cu debite?
Nici o problema. Cu conditia sa incheiati un contract de inchiriere, in alta forma decat cele gasite pe net sau prin agentii imobiliare, unul adaptat cerintelor si conditiilor dumneavoastra.
In afara de contractul de inchiriere ce acte mai trebuie intocmite daca apartamentul devine sediu de firma pentru chirias. Aprobari de la vecini?Contractele la gaz, apa etc nu trebuie modificate?
Multumesc anticipat.
banu20, utilizator
La stabilirea sediului social ori a unui punct de lucru societatii i se va cere sa faca dovada detinerii spatiului, adica contract de inchiriere, iar daca spatiul se afla intr-un imobil cu destinatie de locuinta este necesar acordul vecinilor (exista un formular tip). Contractele de utilitati nu trebuie modificate, in contract trebuie sa precizati ca o data cu punerea la dispozitie a spatiului chiriasului i se pun la dispozitie si utilitatile, bineinteles, contra cost, adica ce consuma va plati.