Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca transporturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca transporturi

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie in ceea ce priveste salarizarea conducatorilor auto. In anul 2012 mai exista contract colectiv de munca la nivelul ramurii transporturilor? in anii trecuti conducatorii auto trebuiau sa fie remunerati cu un salariu minim de 1.050 lei, acum mai exista aceasta obligatie?!

Mersi anticipat!
CCM la nivel de ramura transporturi a expirat, astfel ca angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie pana la incheierea unui nou ccm la nivel de sector de activitate transporturi ...
stiti cumva cand urmeaza sa incheie CCM? sau si mai bine daca mai incheie ccm?
Asta nu putem sti ... cel mai exact intrebati la Uniunea Nationala a Transportatorilor Rutieri din Romania - parte contractanta a fostului ccm la nivel de ramura trsnporturi.