avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionara cu drept de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionara cu drept de munca?

Mama mea are varsta de 60 de ani, de 2 ani de zile s/a pensionat definitiv adica e pt limita de varsta.Poate sa se angajeze acum ca ingrijitoare la o gradinita de stat? Are acest drept? Spunea directoarea de acolo ca nu stie sigur daca se poate?
Ce ma puteti sfatui in acest sens?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:16, 28 Octombrie 2008
Da, pensionarii pentru limita de varsta pot incheia contracte individuale de munca. Dupa expirarea contractului poate face cerere de recalcularea pensiei. Succes!
Da, de acord.
Ca si diferentiere mod calcul salariu fata de un angajat obisnuit -pentru pensionari nu se calculeaza si implicit nici nu se retine contributie somaj (0.5%).
corinuta a scris:

Mama mea are varsta de 60 de ani, de 2 ani de zile s/a pensionat definitiv adica e pt limita de varsta.Poate sa se angajeze acum ca ingrijitoare la o gradinita de stat? Are acest drept? Spunea directoarea de acolo ca nu stie sigur daca se poate?
Ce ma puteti sfatui in acest sens?


Potrivit Legii nr.19/2000, pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
- copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
- nevazatorii;
- pensionarii pentru limita de varsta.
- pensionarii de invaliditate de gradul III.

Mergeti la directoare si explicatii ca potrivit art.94 alin.1 din Legea nr.19/2000 mama dvs poate cumula pensia cu salariul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumulare salariu si pensie Eriana Eriana Buna ziua, Mama mea urmeaza sa iasa la pensie peste cateva luni si doreste sa se angajaze in alt loc, cumuland salariu si pensia. Este vorba de pensie la ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta giagi giagi Daca sunt asociat al firmei.Am fost angajat ca dir.ec.al firmei.Am iesit la pensie limita de varsta.In urma deciziei de pensionare CIM s-a incheiat. Ca ... (vezi toată discuția)
Cumul de venituri: pensie invaliditate ii + contract colaborare traducere Vasile Rascanu Vasile Rascanu Am o pensie de invaliditate dradul II . Anual , pana acum, am avut si am un singur contract de colaborare cu o editura pentru traducere roman anual, mai mult ... (vezi toată discuția)