Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creante

Buna seara. Am si eu o problema cu privire la neplata obligatiilor financiare contractuale de catre o primarie catre firma mea. Suma se ridica la 200.000 ron plus penalizari de intarziere de 100.000 ron. Vreau sa stiu daca prin recuperarea creantelor in baza OUG nr5 din 2001, se percepe taxa de timru si daca stiti la ce suma se ridica tinand cont de sumele prezentate mai sus. Multumesc.
Taxa de timbru potrivit Legii nr./ 146/97, actualizata este de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei.
Mai trebuie precizat faptul ca taxa de timbru in cazul somatiei de plata este fixa si nu are relevanta cuantumul solicitat de dumneavoastra.
stiti si care este valoarea ?
vi s-a spus mai sus:39 lei