Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine trebuie sa depuna declaratia 101?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine trebuie sa depuna declaratia 101?

Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cine trebuie sa depuna declaratia 101 si care este ultima zi de depunere.Va multumesc
Daca sunteti firma si nu ati depus declaratia 100 pentru trimestrul IV 2011, declaratia 101 o depuneti pana la 25 februarie.
101 Declaraţie privind impozitul pe profit (OPANAF 70/2012) se completează anual de către plătitorii de impozit pe profit.

Declaraţia se depune în format electronic, sau pe hârtie, prin folosirea programelor puse la dispoziţie gratuit de Ministerul Finanţelor Publice.
Se poate depune şi prin Internet. Conform OPANAF 2520/2010, contribuabilii mari şi contribuabilii mijlocii, precum şi sediile secundare ale acestora, au obligaţia depunerii prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, prin accesarea site-ului www.e-guvernare.ro . Semnarea declaraţiilor se realizează prin utilizarea certificatului calificat emis de un furnizor de servicii de certificare, acreditat în condiţiile Legii nr. 455/2001.

Termenele de depunere sunt:
a) 27 februarie (25 fiind zi nelucratoare) de catre urmatoarele categorii:
- Organizaţiile nonprofit
- Contribuabilii care obţin venituri majoritare din cultura cerealelor şi plantelor tehnice, pomicultură şi viticultură
- Contribuabilii care definitivează până la data de 25 februarie închiderea exercitiului financiar anterior.

b) 25 aprilie Contribuabilii plătitori de impozit pe profit, cu excepţia celor prevăzuţi la art.
34 alin. (4), (5), (11)