Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Camere de supraveghere la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Camere de supraveghere la locul de munca

Am si eu o intrebare : Daca este legal ca angajatorul sa puna camere de luat vederi in birourile angajatiilor ?
Si daca exista un cadru legal care sa impiedice acest lucru?
Daca este un birou precum casieria, biroul cu documente clasificate, seif-uri, atunci da, se poate monta camera de luat vederi.
Angajatorul are dreptul sa instaleze camere de supraveghere. Este intezis montarea lor in WC si la dusuri
sau alte zone in care este violata intimitatea persoanelor.
HG nr. 1010/2004 privind Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003
adelaida_07, utilizator
Si in cazul in care nu este un birou in care nu se afla documente clasificate sau seif?
Atunci este permis?
Angajatorul are acest drept de a instala camere video, dar fara a fi atacata intimitatea angajatilor. De obicei, cam astea sunt cazurile in care se menteaza camerele.
Trebuie sa aibe aplicatia depusa la ANPSDCP pentru a nu incalca legea 677. In aplicatie se specifica locatia si scopul.