Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul angajatorului de a-și supraveghea angajații
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul angajatorului de a-și supraveghea angajații

Nu știu dacă aici trebuie să postez, însă nu am găsit altă secțiune care să aibă discuții despre dreptul la intimitate.
Știu că anul trecut s-a modificat această lege, însă nu găsesc ce îmi trebuie.
Aș vrea să știu în ce condiții poate supraveghea angajatorul angajații, în birourile personale și în spațiile publice / depozite. Video și audio.
Știu că dacă supravegherea secretă este ilegală, dar dacă te notifică despre acest lucru?
Mă interesează dacă într-o cameră la care are acces mai multă lume (hol, bucătărie, depozit etc.) se poate monta un microfon (cu sau fără acceptul / știrea angajaților).
Mulțumesc mult.

1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]