avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul angajatorului de a-și supraveghea angajații
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul angajatorului de a-și supraveghea angajații

Nu știu dacă aici trebuie să postez, însă nu am găsit altă secțiune care să aibă discuții despre dreptul la intimitate.
Știu că anul trecut s-a modificat această lege, însă nu găsesc ce îmi trebuie.
Aș vrea să știu în ce condiții poate supraveghea angajatorul angajații, în birourile personale și în spațiile publice / depozite. Video și audio.
Știu că dacă supravegherea secretă este ilegală, dar dacă te notifică despre acest lucru?
Mă interesează dacă într-o cameră la care are acces mai multă lume (hol, bucătărie, depozit etc.) se poate monta un microfon (cu sau fără acceptul / știrea angajaților).
Mulțumesc mult.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:02, 19 Iulie 2016
1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. ... "
Detalii : www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare audio bogdan999999 bogdan999999 Am o intrebare simpla, are voie angajatorul sa ma inregistreze audio la locul de munca ? (vezi toată discuția)
Supraveghere audio-video - legala sau nu rodica2001 rodica2001 Buna ziua ! am lucrat la o gradinita de copii unde conducerea a montat in bucataria unde lucram o camera de supaveghere audio/video in urma careia ,atat eu cat ... (vezi toată discuția)
angajatorul mă spionează? zoli79 zoli79 Am o presimțire că angajatorul mă spionează la locul de muncă cu un microfon ascuns în birou . Ce pot să fac? (vezi toată discuția)