Forum Discuţii juridice Executare silită credit- executare silita imobil
Discuție deschisă în Executare silită

credit- executare silita imobil

Pentru un credit de nevoi personale pot fi executate silit bunurile imobile ale creditorului?
Daca exista conturi curente sau bunuri care sa se incadreze in suma executabila. In nici un caz nu poate fi executat un bun ce depaseste ca valoare debitul.
Poate fi executata o parte din bunul respectiv?
O cunostinta datoreaza aproximativ 25 000 lei .Imobilul pe care il detine valoreaza aproximativ 70 000 lei. Poate cere executorul vanzarea la licitatie a bunului respecti?
pai daca nu are alte bunuri executabile, o sa i se execute imobilul respectiv !
cristitotora a scris:

Pentru un credit de nevoi personale pot fi executate silit bunurile imobile ale creditorului?

Nu, cu siguranta nu. Bunurile imobile ale creditorului nu vor putea fi executate silit. Insa bunurile imobile ale debitorului, da.

In situatia in care, in urma valorificarii bunului pe calea executarii silite, suma obtinuta este mai mare decat datoria, dupa indestularea creantei, suma ramasa se va elibera debitorului.
ContSters103772, utilizator
Probabil ca user-ul se referea la debitor.
Da, poate fi executat silit, doar ca imobilul va fi scos la licitatie pornind de la suma de recuperat ( 25.000), nu de la valoarea de piata, sa nu credeti ca va ramane ceva in plus. Din contra, e posibil sa sa vada mai ieftin si ramaneti si dator cu restul.