Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract care sa nu mi afecteze concediul maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract care sa nu mi afecteze concediul maternal

sunt in concediu maternal, am primit acum o oferta de munca pe o perioada determinata pe care nu as vrea sa o ratez.
cum as putea lucra legal dar sa nu mi afecteze concediul maternal?...e vb de 2 ore pe zi ,c ateva luni
ce fel de contract as putea incheia?
nici un fel...:belay: orice activitate retribuita legal inceteaza plata indemnizatiei de crestere a copilului
Gresit ... realizarea de venituri supuse impozitului pe venit suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

Cand ati intrat in CCC?
in iulie 2011..
pot sau nu face ceva?
OUG nr.111/2010 prevede :
Art.16 (2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (5) si (6) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
.......
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
.....
Multumesc