avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract care sa nu mi afecteze concediul maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract care sa nu mi afecteze concediul maternal

sunt in concediu maternal, am primit acum o oferta de munca pe o perioada determinata pe care nu as vrea sa o ratez.
cum as putea lucra legal dar sa nu mi afecteze concediul maternal?...e vb de 2 ore pe zi ,c ateva luni
ce fel de contract as putea incheia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:52, 1 August 2012
nici un fel...:belay: orice activitate retribuita legal inceteaza plata indemnizatiei de crestere a copilului
Gresit ... realizarea de venituri supuse impozitului pe venit suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

Cand ati intrat in CCC?
in iulie 2011..
pot sau nu face ceva?
OUG nr.111/2010 prevede :
Art.16 (2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (5) si (6) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
.......
i) beneficiarul realizeaza venituri supuse impozitului si copilul nu a implinit varsta de un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap;
.....
Multumesc

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de crestere a copilului ioana-otilia ioana-otilia daca m-am angajat, mai pot primi bani pentru cresterea copilului? am auzit ca se pierde insemnizatia si se primeste o \\"somatie\\" pana cand copilul face 2 ... (vezi toată discuția)
Ccc 2 ani, intoarcerea la locul de munca? roxana_pop12 roxana_pop12 Buna ziua. Se poate sa ma intorc la locul de munca, daca am optat pt ccc 2 ani? Daca da, se primeste acel stimulent de 500 lei? multultumesc anticipat ... (vezi toată discuția)
Intrerupere concediu crestere copil, stimulent de insertie rfilip rfilip daca am optat pentru concediu crestere copil varianta 2 ani la data de 01.05.2012 si pe 15.06.2012 reiau activitatea mai pot beneficia de stimulentul de ... (vezi toată discuția)