avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la indemnizatie de somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la indemnizatie de somaj dupa CCC

am dreptul sa iau indemnizatie de somaj dupa perioada de crestere copil?daca da ce acte ar fi necesare?va multumesc.:O
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:20, 28 Ianuarie 2012
1. Mai intai trebuie sa reluati activitatea la locul de munca de unde ati intrat in CCC.

2. Apoi trebuie ca angajatorul sa va concedieze din motive neimputabile dvs. ca sa puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
c. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie;
f. Adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator.
multumesc mult.am un termen limita pina cind pot depune actele?
1. Daca vreti sa primiti indemnizatie de somaj de la data concedierii trebuie sa depuneti actele in 10 zile calendaristice de la data concedierii.

2. Daca le depuneti mai tarziu (dar nu mai mult de 12 luni de la data concedierii) veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii actelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa concediu crestere copil ContSters380673 ContSters380673 Buna ziua! Sunt interesat sa aflu daca dupa concediu de crestere copil pot beneficia de somaj.Problema este ca firma la care am lucrat timp de doi ani a ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa ccc, firma in faliment mandyka mandyka ce acte sunt necesare pt obtinerea somajului dupa perioada de maternitate de 2 ani ,in cazul in care firma la care s-a lucrat este in faliment.multumesc (vezi toată discuția)
Documente somaj CARPAHONTU CARPAHONTU Ce acte imi trebuie pentru dosarul de somaj (vezi toată discuția)