Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PENSIONAR REANGAJAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PENSIONAR REANGAJAT

IN CAZUL UNUI PENSIONAR LA LIMITA DE VARSTA:D REANGAJAT,SE MAI ACORDA SPOR DE VECHIME DACA ARE PESTE 3 ANI DE LA REANGAJARE SI S-AR INCADRA LA 5%?
Angajarea pensionarilor se face cu contract pe durata determinata conform art. 83 lit.g) din codul muncii pe o durata de cel mult 36 luni. Legal este sa lasati locul tinerilor care vor plati si toate contributiile necesare functionarii sistemelor de asigurari. Poate profesionalismul va recomanda dar aveti dreptul la odihna binemeritata dupa atatia ani de munca.
Angajarea pensionarilor se poate face cu contract pe durata determinata conform art. 83 lit.g) din codul muncii pe o durata de cel mult 36 luni.

Asadar, textul de lege nu prevede obligativitatea angajarii acestora cu c.i.m. pe durata determinata ....

Fiind salariat va beneficia de toate drepturile de care beneficiaza un salariat ....
Art. 83
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
Inteleg ca pentru alte cazuri se incheie contract de munca pe perioada nedeterminata.
Daca nu ar fi asa ar fi scris "Contractul individual de munca poate fi incheiat si pentru o durata determinata ..."
Intregu articol se refera strict la cazurile in care se incheie numai contracte pe perioada determinata.
ContSters42179, utilizator