Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie Mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie Mincinoasa

Buna ziua,

As dori sa stiu care este procedura pentru a face o plangere penala impotriva unui administrator de bloc si a unui martor mincinos care au determinat un judecator sa i-a o decizie impotriva mea intr-un proces, desi nu existau probe concludente la dosar.

Va rog sa ma ajutati. Am 19 ani si din cauza lor stau pe drumuri.

Procesul inca nu s-a terminat ci este in apel.

Va multumesc si astept un raspuns cat mai curand.
Dupa depunerea plangerii penale ( in scris) va avea loc o investigatie de organele competente.
Apoi, daca se va constata ca infractiunile descrise de dvs in plangere exista se vor lua masurile legale.

avocat Claudiu Lascoschi
pt infractiunea de marturie mincinoasa ,plangerea poate fi depusa fie la Parchet, fie la Politie.
Art. 260
Fapta martorului care intr-o cauza penala, civila, disciplinara sau in orice alta cauza in care se asculta martori, face afirmatii mincinoase, ori nu spune tot ce stie privitor la imprejurarile esentiale asupra carora a fost intrebat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Fapta prevazuta in alineatul precedent nu se pedepseste daca, in cauzele penale mai inainte de a se produce arestarea inculpatului, ori in toate cauzele mai inainte de a se fi pronuntat o hotarare sau de a se fi dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, martorul isi retrage marturia.
Daca retragerea marturiei a intervenit in cauzele penale dupa ce s-a produs arestarea inculpatului sau in toate cauzele dupa ce s-a pronuntat o hotarare sau dupa ce s-a dat o alta solutie ca urmare a marturiei mincinoase, instanta va reduce pedeapsa potrivit art. 76.
Dispozitiile alin. 1-3 se aplica in mod corespunzator si expertului sau interpretului.
Toate aspectele de fapt trebuie apreciate in concret , intrucat alta poate fi incadrarea juridica.
Sfatul meu este sa luati legatura cu un avocat , pt a vedea daca constatarile dvs sunt intemeiate
Succes
Da, ar fi indicat sa consulte un avocat mai inainte dar daca nu isi permite o sa consulte politistii sau procurorii.
Oricum va trebui aratat in scris care sunt faptele.
Succes daca aveti dreptate.

avocat Claudiu Lascoschi