Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

Doresc sa-mi dau demisia dintr-o societate unde am functie de conducere. Cum pot pleca fara a sta in preavizul de 45 de zile prevazut in conctractul individual de munca?
Mentionez ca angajatorul nu e de acord cu demisia la zi. Ce posibilitati legale am in afara de a sta cele 45 de zile?
Multumesc
Exista posibilitatea de a solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. , situatie in care nu se acorda preaviz.

De asemenea, puteti demisiona fara preaviz numai in conditiile in care angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
multumesc, in cazul in care nu ma mai prezint la serviciu dupa 2 saptamani ce poate face angajatorul, ma poate cerceta sub raport disciplinar?
1. Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia.

sau

2. Este posibil ca angajatorul sa nu treaca la cercetarea disciplinara a dvs ci doar sa va ponteze absent nemotivat pe perioada de preaviz in care ati lipsit de la munca si pana la terminarea preavizului.