Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incadrare dupa promovare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incadrare dupa promovare

Daca promovez anul acesta din inspector principal in inspector superior, as dori sa stiu cum o sa fiu incadrat tinind cont ca am o vechime de 25 de ani in campul muncii...nu imi dau seama din legea Nr. 283 din 14 decembrie 2011, mai ales la art.2 respectiv art.13 . Mentionez ca sunt functionar activ, nu in corpul de rezerva. Va multumesc!
Cum de nu va dati seama?
In urma promovarii in grad, vi se va acorda salariul de incadrare pentru inspector I superior 3 prevazut pe grilele din O.G. nr. 6/2007 si se vor aplica la acesta sporurile, apoi sumele vor fi reduse cu 25% si "majorate cu 15%, voila.
ok!....multumesc pentru raspuns dar grilele prevazute in O.G. nr.6/2007 au fost abrogate

si oricum ....as dori o interpretare la art.2 respectiv art.13,din legea Nr. 283 din 14 decembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Legea 283/2011
Art.2
Cand o sa promovati in grad profesional din Inspector Cl.I gradul principal gr.5 in cel de Inspector Cl.I superior gr.5( treapta de salarizare 3), veti fi retribuit cu salariul cu care este retribuit si colegul Dvs care este incadrat in functia de Inspector Cl.I superior gr.5( treapta de salarizare 3).
Art.13
Inaintea intrarii in vigoare a legii 284/2011 functiile publice erau clasificate astfel :

pe clase in functie de nivelul studiilor I,II,III

pe grade profesionale :asistent, principal, superior
in cadrul fiecarui grad profesional existau trei trepte de salarizare 3,2,1
Din doi in doi ani aveam posibilitatea de a avansa intr- o treapta de salarizare superioara

Incepand cu 01.01.2011 aceste trepte de salarizare nu mai exista, deci fiecare ramane cu salariul avut la 31.12.2010 conform treptei de salarizare in care ara incadrat la aceea data.

gordius, utilizator
OK!...si o noua "promovare" in treapta de salarizare , cu alte cuvinte vreti sa spuneti ca din gradul principal gr.5 (indiferent de trapta 1,2 sau 3) promovezi in insp. superior gr.5 treapta de salarizare 3,daca s-au eliminat treptele de salarizare consider ca atunci cand trec din insp. principal dr.5 (trapta 1) sa trec in superior (treapta1) la fel cum sunt si colegii mei care au aceleasi studii, atributii si vechime in munca dar care intradevar la data de 31.12.2010 erau la treapta de salarizare 1. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu , o sa fiti promovat in functia de inspector superior gr.5 cu salariul aferent treptei 3 de salarizare si nu mai puteti avansa in treapata 1 de salarizare.

Legea 283/2011
Art. 13
(2) In cazul functionarilor publici nou-incadrati sau promovati, nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.

Cu intrarea in vigoare a salarizarii bugetarilor corespunzator coeficientului de ierarhizare aferent noii clase de salarizare ( Legea 284/2010) aceste discrepante vor dispare.