Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pactul comisoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pactul comisoriu

Potrivit noului Cod Civil, pactele comisorii mai pot fi de patru feluri?
Daca am inteles bine, noua forma de pact comisoriu a ramas ca vechiul de grad lV, incluzand si insa si impunerile gradului lll; daca in contract se convine de catre parti mentionarea unui termen limita de intarziere de plata, peste termenul normal convenit initial, chiriasul rau platnic fiind notificat in prealabil. Dupa acest termenul limita, daca nu a executat prevederile din contract (plata. in speta), contractul se reziliaza, sub actiunea pactului comisoriu actual, la fel cum actiona inainte de NCP, pactul de gradlV, fara a fi necesara interventia instantei.
Ar mai fi o problema, legata de refuzul executarii de a parasi locatia (dupa rezilierea sub efectul Pactului Comisoriu); locatia ar fi ocupata in mod abuziv de catre chirias), lezand dreptul de proprietate al proprietarului. Cum poate actiona legal proprietarul in cazul refuzului parasirii locatiei , ptr. a-si redobandi dreptul aaupra imobilului?
iordantonio a scris:

Ar mai fi o problema, legata de refuzul executarii de a parasi locatia (dupa rezilierea sub efectul Pactului Comisoriu); locatia ar fi ocupata in mod abuziv de catre chirias), lezand dreptul de proprietate al proprietarului. Cum poate actiona legal proprietarul in cazul refuzului parasirii locatiei , ptr. a-si redobandi dreptul aaupra imobilului?

Puteti insera in contract si o clauzaa privind obligatia chiriasului de a evacua imobilul , intr-un anumit termen , in caz de reziliere a contractului.
Dar in situaţii de gen evacuarea se face prin hotarare judecatoreasca, prin actiune in evacuare.
Obligatia de a parasi locatia este una dintre clauzele prevazute in pactul semnat, respectiv parasirea intr-un termen de gratie de 3 zile, dupa data limita de plata intarziata admisa, convenita si asumata de catre chirias, la semnarea contractului si notificat in prealabil de catre proprietar ; in cazul neindeplinirii acestei obligatii pe cale amiabila, urmeaza calea legala de evacuare prin hotararea instantei, inclusiv plata daunelor aferente.
Va multumesc ptr. raspunsuri si as mai dori o ultima precizare: care ar fi titlul Contractului de Inchiriere, ca sa reiasa ca este intocmit ca Pact Comisoriu? Ar fi corect "Contract de inchiriere cu Pact Comisoriu" sau nu e necesara mentionarea in titlu?
Nu este necesara mentionarea "pactului comisoriu"in titlul contractului. Pactul comisoriu este o clauza contractuala.
Nu , contractul se va numi simplu,, contract de locatiune,, , clauzele doar trebuie sa existe in cuprinsul contractului pentru a va putea prevala de ele.