Forum Discuţii juridice Executare silită URGENT!!! VA ROG
Discuție deschisă în Executare silită

URGENT!!! VA ROG

Buna ziua! Am cumparat o masina pe care am folosit-o un an de zile , eu fiind al 3-lea proprietar, am vandut-o acum 7 luni...noul proprietar nu o poate inscrie deoarece este girata la banca de o anume firma care nu se gaseste pe cartea de identitate a masinii iar eu nu am cumparat-o e la cel care a girat-o...noul proprietar sa o poata inscrie a dat in judecata institutiile satului (rar,prefectura) pe mine si banca care a acordat creditul pt aceasta masina (dar retineti..nu mie)...eu am cumparat-o nestiind acest lucru. Ieri mi-a venit somatie de la executor judecatoresc sa predau masina bancii si cu informatia ca datoria celui care a facut contractul cu banca este acum a mea...stupoare!!! Eu nu mai am masina dar ultimul proprietar pe carte sunt eu ,deoarece celui care am vandut-o nu i-a dat voie R
AR sa o inscrie. Ce este de facut???Va multumesc!
Angajati-va un avocat, sunt multe proceduri dar si aparari de formulat, ce necesita cunostinte temeinice juridice.
Multumesc pt raspuns! Mai am o intrebare: eu masina am avut-o pe societate, iar executarea silita este asupra societatii, se poate face executare si asupra bunurilor personale???
Daca debitoare este societatea nu veti fi executat asupra bunurilor mobile si imobile proprietate personala.