Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Coruptia si curtile cu jurati. Ar fi o solutie pentru ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Coruptia si curtile cu jurati. Ar fi o solutie pentru eradicarea coruptiei in Romania?

Coruptia si curtiile cu jurati.
Ar fi o solutie pentru eradicarea coruptiei in Romania?
Aceasta este intrebarea...
Ce parare aveti?
Nu, in nici un caz. Sistemul american cu jurati mi se pare impropriu si nu va duce decat la si mai multa coruptie.

Cum poti sa pui pe cineva fara cunostinte juridice sa judece?
Intrebarea este cum poate fi corupta o persoana care nu se cunoaste cu nimeni.Adica un jurat care nici macar nu stie despre ce proces ar fi vorba.
Adica nici avocatul si nici procurorul nu o poate infuienta in niciun fel deoarece atata timp cat judeca nimeni nu are acces la ea.
Nu e vorba ca are sau nu cunostiinte juridice.
Aceasta este o alta discutie.
Este vorba de prezentarea probelor in fata judecatorului si a juratilor, prezentare din care sa rezulte clar daca persoana este sau nu vinovata.Este vorba de stabilirea existentei sau inexistentei faptelor deduse judecatii.
Din 12 persoane daca una singura considera ca persoana este nevinovata este achitata.
Nu exista doar 3 jurati...ci 12...

Mircea Badea considera ca in cazul Nastase trebuia sa fie 3 judecatori de acord cu condamnarea.Adica daca unjudecator nu ar fi de acord ar trebui achitat.
In sistemul cu jurati Nastase ar fi fost achitat, in opinia lui Mircea Badea ( insa opinia nu este conforma cu sistemul cu judecatori unde se poate decide la voturi).
A nu se intelege ca pledez pentru achitarea sau condamnarea lui Nastase deoarece incerc sa fiu impartial si sa nu imi exprim niciun punct de vedere in acest topic.
Am dat doar un exemplu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu sunt pentru curtea cu jurati, insa din pacate acest lucru este o utopie ...
S-a adus in discutie aspectul , parca existat si un proiect la un moment dat, s-au semnat petitii online.
Ar fi o garantie in plus de impartialitate .Ce daca oamenii aceia nu au pregatire juridica? Nici in profesia de mediator nu este necesara pregatirea juridica, si se pare ca totusi merge.
Coruptia e prea adanc inradacinata pentru a trece vreun proiect de acest gen.Daca s-ar dori eradicarea coruptiei din sistem ar trebui incercat .De altfel, au mai existat curti cu jurati in trecut.E drept ca pe atunci coruptia nu atinsese asemenea cote.
Americanii merg pe principiul,, justitie cu si pentru oameni,, .Si functioneaza.
Nu discut cazul Nastase,cata vreme nu cunosc daca a facut intr-adevar toate faptele care au condus la condamnarea lui.
In schimb sunt multi asemenea lui in tara asta, insa nu toti au avut ghinionul lui...
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
avocat_lasco... a scris:

Ar fi o solutie pentru eradicarea coruptiei in Romania?

Parerea mea este ca da, ar fi o solutie pentru eradicarea coruptiei (cel putin din "justitia") din Romania.
Pentru ca acei jurati nu ar avea calitatea permanenta de slugi (salariati) ale (ai) statului (prin M.J.).
Iar lipsa calitatii de sluga este conditia necesara (nu si suficienta) pentru un caracter moral vertical.
In plus ar costa mai mult si ar fi practic imposibila coruperea intregii echipe de jurati.
Gresesc?

Nota: Accesul in Tribunale este de ceva vreme verificat cu rame detectoare de metale doar pentru ca nu cumva vreun "suparat" sa atenteze la carotida vreunui magistrat corupt? :tooth:
Si asta ar fi o solutie...

PS Pentru moment doar Igas si Boc (nu si Predoiu) s-au "retras", nu? B-)

PS2 Evident, a fost necesara o "cale de atac" (adica piatra de bordura).
Altfel nu se poate? :duh:

ContSters184021, utilizator
Eu pun o singura intrebare , in mod indubitabil , doar retorica :

Daca se pot corupe magistratii , de ce nu s-ar putea corupe si juratii ?
Sa nu uitam ca romanul este inventiv ...

In mod cert un control mai serios al organelor abilitate , ar micsora numarul abuzurilor si al altor fapte de coruptie.

In rest , este dificil pentru unele persoane care "filosofeaza" pe forum , sa se pronunte pe aspecte pe care nu le inteleg , dar care , totusi , isi permit sa emita si "ipoteze" de prin diferite filme sau carti de aventuri.
Exista destule cazuri in care "imaginatia bogata" ...

Cu privire la unele persoane "aschilambice" care apar pe micul ecran pe post de "August Prostul" , aflate in simbria unor trusturi media , nu stiu daca acestea pot avea expertiza juridica necesara , mai ales ca aceasta nu tine de "scalambaieli" sau de placul patronului care le remunereaza si nici de "specializarea" individului in cauza , cea de "struto-camila" de presa.
Deci nu merita citate in subiecte serioase , indiferent cat de mult le-ar "adora" unii care inteleg numai un anumit fel de "umor".
Radu Gabrian, Mediator