avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drumul ideal inaintari rapoarte politia militara!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drumul ideal inaintari rapoarte politia militara!

In primul rand bine v-am gasit! Lucrez in Pol. militara ca sgv si am o intrebare legata d drepturile noastre in cazul in care depasim numarul de ore lucrate pe luna si cui sa depun rapoartele.In ultimii 2 ani am acumulat aprox.140 zile libere...lucrez in tura 24/48 in loc de 24/72 adica vreo 60 ore pe luna in plus.
Inafara d comandantul unitatii,cui ar trebui sa ma adresez pt a le face un control...ITM,AUDIT va rog sa ma ajutati pt ca se pare ca ne vor tot duce cu zaharelul*
Tin sa mentionez ca suntem 18 sgv in cazul acesta. Astept raspunsuri,multumesc!
Cel mai recent răspuns: anghelion69 , utilizator 19:00, 19 Octombrie 2012
chiar daca e cam tarziu as putea sa ti sugerez cateva puncte de vedere daca te mai intereseaza.... in principiu nu ai cum sa faci ture 24 cu 48, acestea fiind de 6 sau 8 ore....
altfel trebuie sa vezi ce scrie in cantractul tau de angajare, fisa postului si sa revezi prevederile RG1 referitoare la timpul liber dupa serviciu....
din ce ai scris mai sus serviciu de paza in unitatea in care lucrezi este de 24 de ore si este organizat pe posturi si pe schimburi ..... ceea ce nu face obiectul contorizarii orelor de lucru....
obligatia ta este sa respecti legile si regulamentele militare ..... deci, dupa ultimele prevederi regulamentare militarii trebuie sa execute un numar de servicii pe cat posibil egal, in urma executarii acestora ei beneficiind de timpul de odihna regulamentar cf RG1
cam atat.....
stiu ca e greu, dar asta e.....trebuie sa:
- suportam cu stoicism privatiunile serviciului militar
- propunem actualizarea regulamentelor
- renuntam la calitatea de militar daca nu le putem indeplini pe cele 2 de mai sus

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in schimburi - pontaj - plata Gabriela Negrut Gabriela Negrut Buna ziua, Nu stiu exact cum se procedeaza corect insituatia urmatoare: o firma de paza, are angajatii cu cim de 8h/zi. Cu toate acestea angajatii lucreaza ... (vezi toată discuția)
Zile libere voichita2003@yahoo.com voichita2003@yahoo.com Buna ziua. Lucrez in ture de 12/24, 12/48. Sunt cateva luni pe an cand se depaseste timpul lunar de lucru cu 24 de ore si 36 de ore. Beneficiez de doua sau ... (vezi toată discuția)
Timp de odihna micro40 micro40 Buna ziua. as dori sa stiu care este timpul de odihna dupa 8 ore de munca , timp in care eu nu pot fi chemat din nou la munca. Mentionez ca lucrez in ture de 8 ... (vezi toată discuția)