Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa de post microbiolog
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa de post microbiolog

imi poate da cineva model de fisa de post pentru functia de microbiolog?
Exista mai multe variante pentru aceasta specialitate:

Cod COR: 221213- Consilier microbiolog
221214 Expert microbiolog
221215 Inspector de specialitate microbiolog
221216 Referent de specialitate microbiolog

Poate va este de ajutor aceasta:

Descrierea postului

Microbiologi microorganisme de studiu, inclusiv virusuri, bacterii, Archaea, ciuperci, alge şi protozoare. Ei se concentrează asupra biologiei de microorganisme, atât la nivel molecular si celular, precum şi ecologia lor. Ei studiază, de asemenea, numeroase probleme practice importante în medicină, agricultură şi industrie, uita la cat de microorganisme care ne afectează şi cum le putem exploata. Microorganismele afectează fiecare aspect al vieţii pe pământ şi, în consecinţă, microbiologi lucra într-o varietate de setări, deşi majoritatea de lucru este de laborator pe bază de.

Microbiologie este un subiect vast, care se suprapune cu alte domenii ale ştiinţelor vieţii, cum ar fi biologia moleculara, imunologie si biochimie. Domeniile de specialitate includ cercetarea de bază, medicină, asistenţă medicală şi hrană. Microbiologi poate lucra, de asemenea, în industrii, cum ar fi produsele farmaceutice, produse de toaletă şi biotehnologie, precum şi în agricultură, mediu şi în procesul de predare universitar.
Activităţi tipice de muncă

În funcţie de zona de specialitate, activitatea de un microbiolog poate varia, dar, în general, sarcinile includ:

observarea, monitorizarea şi identificarea microorganismelor;
urmărirea de microorganisme intr-o gama de medii;
monitorizarea şi evaluarea probelor de la o gamă largă de surse;
folosind o varietate de metode de identificare, inclusiv tehnici moleculare, la probele de testare;
dezvoltarea de noi tehnici, produse şi procese;
în curs de dezvoltare şi planificare metode de a preveni răspândirea bolilor;
dezvoltarea şi înregistrarea de noi medicamente, vaccinuri, teste de diagnostic şi produse farmaceutice;
planificarea, implementarea şi evaluarea de noi produse în cadrul studiilor clinice;
de produse în curs de dezvoltare, cum ar fi enzime, vitamine, hormoni, şi antimicrobiene;
culturilor microbiene în creştere, de exemplu, pentru utilizarea în industria alimentară şi a băuturilor sau în agricultură;
de lucru cu software de specialitate pentru a realiza studii şi de cercetare;
gestionarea şi supravegherea activităţii de laborator.

Microbiologi poate să întreprindă, de asemenea, activităţi în birou, şi în altă parte, în funcţie de domeniul în care lucrează, care pot include:

planificarea şi organizarea de resurse şi activităţi;
după orare regulate de prelevare de probe într-un mediu specific;
colectarea de probe de la diferite tipuri de medii, cum ar fi terenurile agricole;
de control al calităţii în procesele de fabricaţie, de exemplu, pentru verificarea semne de contaminare;
menţinerea exacte şi până la data de înregistrări;
scrierea rezultatelor de cercetare şi producătoare de rapoarte;
a ţine pasul cu noi de cercetare şi participarea la conferinţe naţionale şi internaţionale şi alte evenimente;
asigurarea legăturii cu colegii de la non-ştiinţifice departamente;
elevii de predare, de evaluare a pregătirii şi furnizarea de feedback;
oferind informaţii şi consiliere pentru colegii şi organismele externe.
MULTUMESC PENTRU FISA.
DACA AM UN BIOLOG , POT SA II MODIFIC FUNCTIA IN MICROBIOLOG SAU E NECESAR SA IL TRIMIT LA UN CURS DE PERFECTIONARE ?
Ca si grupe din COR sunt din clase distincte:
2211 BIOLOGI, BOTANIªTI, ZOOLOGI, ECOLOGI ªI ASIMILAŢI
Biologii, botaniştii, zoologii, ecologii şi asimilaţii acestora aplică cunoştinţele de specialitate în industrie şi medicină şi urmăresc ameliorarea speciilor de plante şi animale şi protecţia mediului natural; întocmesc rapoarte şi susţin comunicări ştiinţifice în domeniile proprii de specialitate.
2212 BACTERIOLOGI, MICROBIOLOGI, FARMACOLOGI ªI ASIMILAŢI
Bacteriologii, farmacologii şi asimilaţii acestora aplică cunoştinţele tehnice în domeniul propriu de activitate, contribuie la îmbunătăţirea calităţii medicamentelor existente experimentându-le pe cele noi.

In fisa postului Biolog
11. Responsabilitati si sarcini:

Biologul se ocupa cu cercetarea structurii, organizarii, functionarii si dezvoltarii de organisme vii, de relatiile dintre ele si de interactiunea acestora cu mediul inconjurator.

- sa faca observatii ale mediului si conditiilor de laborator,
- sa ia mostre pentru analize stiintifice,
- sa faca teste si experimente,
- sa proceseze si sa analizeze date,
- sa elaboreze publicatii stiintifice si uzuale,
- sa participe la echipe cu profesionisti din alte domenii (cum sunt doctorii, farmacistii, chimistii, ecologii).

Desfasurarea activitatii: in laboratoare, sali de studiu, centre de calcul, biblioteci, arhive.

In anumite cazuri munca se desfasoara in aer liber - gradini botanice, gradini zoologice, pe rauri, pe lacuri etc.
Unele investigatii si experimente pot implica factori de risc pentru sanatate. In aceste cazuri, echipamentul de protectie este imperativ.

Responsabilitatile postului:
In raport cu aparatura si materialele utilizate:
- echipamente de laborator,
- instrumente de masurat,
- substante chimice si biologice,
- documente de lucru,
- computere,
- publicatii stiintifice.

Daca studiile pe care le detine biologul ii permit incadrarea pe post de microbiolog, atunci cursurile de perfectionare tin doar de decizia dvs.