Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cale de atac statut asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cale de atac statut asociatie

Buna seara,

Am o nelamurire in legatura cu urmatoarea problema:
- Am infiintat o asociatie iar statutul a fost adoptat de Adun. Gen. iar sentinta data de catre judecator este definitiva. Exista o alta cale de atac in afara de cele 5 zile de declarare a recursului? Poate cineva sa atace statutul ca avand articole neconforme cu legislatia in vigoare?

Multumesc
Încheierile de admitere sau de respingere a cererii de înscriere sunt supuse numai recursului. Procurorul este cel care poate ataca aceasta incheiere.
În cazul în care procurorul nu a participat la soluţionarea cererii, parchetului pe de lângă instanţa sesizată i se vor comunica şi copii de pe actul constitutiv şi de pe statutul asociaţiei, împreună cu încheierea de admitere ori de respingere a cererii de înscriere, după caz.
Atentie :conform art.11 aln.3 din O.G. nr. 26 din 30 ianuarie 2000 (*actualizată*) cu privire la asociaţii şi fundaţii:

"Termenul de recurs este de 5 zile şi curge de la data pronunţării, pentru cei care au fost prezenţi, şi de la data comunicării, pentru cei care au lipsit."

Multumesc mult Elis!

Deci, practic acum la o luna de la pronuntarea sentintei nu mai exista nici o cale de atac impotriva legalitatii statutului. Ma refer la unul dintre membrii asociatiei.
Am inteles corect? (pe incheierea mea scrie definitiva)
Nu mai exista nicio cale de atac.
Totusi depinde si de obiectul dvs de activitate...sa nu uitam de ONG-ul lui Pompiliu Bota &Baroul Constitutional:innocent: