Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nedumerire : se plãteºte TVA la stocul de marfã la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nedumerire : se plãteºte TVA la stocul de marfã la suspendare activitate ?

Bună ziua
Situaţia mea : trebuie să suspend activitatea societăţii pentru o perioadă de un an. Deţin un magazin cu scule, unelte, etc...(adică produse neperisabile). Stoc de marfă 10,000 lei.
Întrebare : trebuie să plătesc TVA-ul pe stoc înainte de suspendare ? Celelalte taxe sunt la zi.
Vă mulţumesc anticipat pentru ajutor.
Nu se plateste tva. La reluarea activitatii veti continua cu acelasi stoc.
Am întrebat pe forum pentru că firma de contabilitate a zis că trebuie să plătesc TVA la stoc şi se va recupera dupa reluarea activităţii ! Ce părere aveţi ?
Va rog sa nu mai luati in considerare raspunsul postat de mine pentru ca nu sunt sigur ca e corect.
nu de ce sa platiti le ati vandut ? ce contabila aveti, sunati la FINANTE metodologie este GRATUITA consultanta si telefonica, sanatate!
Daca suspendati activitatea prin simpla incetare a acesteia fara a face mentiuni la Registrul Comertului si instiintarea celor de la Administratia Financiara, atunci nu datorati TVA la stat.

Daca suspendarea activitatii se face prin inscrierea acestui fapt la Registrul Comertului, de atunci nu veti mai avea statutul de platitor de TVA si, ca urmare, trebuie sa stornati TVA dedusa in momentul achizitiei stocului existent la data suspendarii si de aici rezulta TVA de plata. In momentul reluarii activitatii redeveniti platitor de TVA si veti avea dreptul deducerii TVA pentru stoc pe care o veti scadea din TVA colectata in urma vanzarii.

Sfatul meu este ca sa incetati activitatea pe o perioada de un an fara a mentiona suspendarea activitatii la Registrul Comertului, daca nu este absolut necesar.