Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... data datorare dobanzi
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

data datorare dobanzi

de la ce data ce datoreaza dobanda legala? de la data introducerii cererii sau de la data scadentei? cunoasteti vreo decizie in speta? imi puteti motiva?
Dobanda se datoreaza din momentul acordarii imprumutului si se achita conform scadentarului emis de banca.
trebuie saa fiti mai explicita pentru a primi raspunsuri.
oricum instanta va hotara prin sentinta de la ce data se va plati si ce.
nu, e vorba despre un imprumut intre persoane fizice
Si daca este imprumut intre persoane fizice dobanda se calculeaza conform actului incheiat intre cele doua parti. Ce este stipulat in contractul de imprumut vis a vis de calculul si plata dobanzii aferente sumei imprumutate?
nu este stipulat nimic, deci conform legii se datoreaza doar dobanda legala? dar de la ce data? a introducerii cererii ori a scedentei?