avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura pt a iesi din tara cu minorii trebuie tradusa?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura pt a iesi din tara cu minorii trebuie tradusa?

buna ziua,procura pt scoaterea copilului din tara trebuie tradusa si legalizata pt a fi prezentata si la intrarea sau iesirea din alta tara(in cazul nostru anglia)?multumesc mult
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:32, 13 Februarie 2012
Daca iesiti din Romania cu copilul nu trebuie tradusa .
Procura speciala cu care parasiti tara nu trebuie tradusa.
dar am mai citit asemenea intrebari pe forum si altre persoane spun ca trebuie tradusa procura pentru ca cei din anglia iti cer procura si ei nu inteleg limba noastra.ce sa fac,ca nu mai stiu?noi plecam maine la ora 2....dak puteti sa imi rasp chiar astazi...multumesc mult
Daca doua doamne avocat va spun ca acea procura ( de fapt e o declaratie acord prin care reprezentantul legal isi exprima acordul ca minorul poate iesi din tara) nu trebuie tradusa, iar dvs ziceti ca ati citit ca trebuie.. ce raspunsuri mai asteptati ? Traduceti-o si gata.
dak as fi fost sigura ce trebuie facut nu as mai fi i ntrebat,....credeti-ma.....si pe site dak cititi si dvs veti gasi la fel mai multe raspunsuri cum ca ar trebui tradusa cum ca nu(inclusiv de la avocati) si din acest motiv am insistat cu intrebarea.....vroiam doar sa fiu sigura...dar multumesc oricum pt sfat....

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere si pasaport copil pe nume diferite nebuna_mica2007 nebuna_mica2007 Am o fetita de cinci ani care sa nascut in Romania,tatal maltez nefiind prezent la nastere am declarat copilul pe numele meu.Dupa un process de paternitate ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean italian dana-mihaela dana-mihaela Ce acte imi sunt necesare pentru casatoria cu un cetatean italian. Casatoria va avea loc in Italia. Mentionez ca atat eu cat si viitorul meu sot suntem ... (vezi toată discuția)
Iesire din tara cu minorul Hildegarde Hildegarde Buna seara Am o nelamurire in ceea ce priveste posibilitatea de a iesi din tara Am o fetita in varsta de 5 ani rezultata dintr-un concubinaj recunoscuta de ... (vezi toată discuția)