Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen barou

aș dori să aflu totul despre examenul din toamna aceasta (tematică, condiții, subiecte, manuale, grile etc )...Mă poate ajuta cineva? (E prima dată când intru pe un forum!!!):">
Cred că nu vă poate spune nimeni la acest moment care vă fi tematica datorită modificărilor legislative semnificative. Teoretic ar trebui ca tematica de anul trecut să se modifice şi să fie cuprins şi noul cod civil, dar practic se pare că in programele de licenţă ale universităţilor de drept nu ar fi cuprinse prea multe lucruri din noul cod. În plus se pare că vor intra in vigoare şi noul cod de procedură civilă, poate şi penalele, este un mister deocamdată.
isacosenco a scris:

aș dori să aflu totul despre examenul din toamna aceasta (tematică, condiții, subiecte, manuale, grile etc )...Mă poate ajuta cineva? (E prima dată când intru pe un forum!!!):">

In privinta tematicii,asa cum v-a spus d-na avocat,nu este nimic 100% sigur.
Conditiile de admitere inscriere la examen sunt urmatoarele:
- Conditiile de inscriere in avocatura

Art. 12 din Legea nr. 51/1995
(1) Poate fi membru al unui barou din Romania cel care indeplineste urmatoarele conditii:
a) are exercitiul drepturilor civile si politice;
b) este licentiat al unei facultati de drept cu durata stabilita de lege;
c) nu se gaseste in vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevazute de prezenta lege;
d) este apt, din punct de vedere medical, pentru exercitarea profesiei.
(2) Indeplinirea conditiei prevazute la lit. d) a alin. (1) trebuie dovedita cu certificat medical de sanatate, eliberat pe baza constatarilor facute de o comisie medicala constituita in conditiile prevazute in statutul profesiei.
- Conditiile de inscriere in avocatura

Extras din Statutul profesiei de avocat,republicat 2011:

Dobândirea calității de avocat
Subsecțiunea 1. Primirea în profesie

Art. 14. (1) Primirea în profesia de avocat se realizează numai în baza promovării
examenului organizat de către U.N.B.R., la nivel național.
(...)
Art. 15. (1) Cererea formulată de persoana care dorește să fie primită în profesie se
adresează decanului baroului unde solicitantul intenționează să exercite profesia. Cererea se
depune sau, după caz, se comunică în două exemplare și va cuprinde:
a) numele, prenumele și domiciliul solicitantului;
b) locul și data nașterii;
c) elementele actului de identitate și organul emitent;
d) indicarea diplomei de licență eliberată de o instituție de învățământ superior acreditată în
condițiile legii care atestă calitatea de licențiat al unei facultăți de drept cu durata stabilită de
lege, precum și indicarea, dacă este cazul, a îndeplinirii funcției de judecător, procuror, notar
public, consilier juridic sau jurisconsult timp de 5 ani și a promovării examenului de definitivat
în profesia din care provine ori a îndeplinirii condițiilor prevăzute de art. 14 alin.(2), după caz;
e) declarația că nu se află în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute la art. 14 din
Lege;
f) declarația solicitantului că nu se află în nici unul dintre cazurile de incompatibilitate
prevăzute la art. 15 din Lege ori că înțelege să renunțe la orice stare de incompatibilitate, în
cel mult două luni de la data emiterii deciziei de primire în profesia de avocat și cunoaște
intervenirea sancțiunii caducității acesteia în caz de neconformare în termen;
g) precizarea că se solicită dobândirea calității de avocat stagiar și angajamentul de a
realiza, pe perioada stagiului, formarea profesională inițială în profesia de avocat, respectiv de
a frecventa, ca avocat definitiv, formele de pregătire profesională continuă, în condițiile
prevăzute de Lege și de prezentul statut;
h) mențiunea, dacă este cazul, că potrivit Legii, candidatul poate dobândi calitatea de
avocat definitiv;
i) declarația expresă că nu este sau nu a fost înscris într-un alt barou din România. În caz
contrar, se vor indica: baroul, perioada, cauzele retragerii sau încetării activității.
(2) Cererea va fi însoțită de următoarele acte depuse în dublu exemplar:
a) copie de pe actul de identitate și de pe actele de stare civilă;
b) copie de pe diploma de licență și, după caz, copii de pe înscrisurile ce dovedesc
îndeplinirea, timp de cel puțin 5 ani, a funcției de judecător, procuror, notar public, consilier
juridic sau jurisconsult, precum și promovarea examenului de definitivat în profesia respectivă,
ori îndeplinirea condițiilor prevăzute de art. 14 alin. (2) din prezentul statut. În cazul în care se
solicită primirea în profesie pe bază de diplome eliberate de instituțiile de învățământ superior
din altă țară se va depune și dovada de echivalare, în condițiile legii;
c) copie de pe cazierul judiciar, eliberată cu cel mult 15 zile înainte de data depunerii cererii;
d) certificat privind starea de sănătate a candidatului, eliberat de instituția sanitară stabilită
de barou conform hotărârii U.N.B.R. Durata de valabilitate a certificatului este de 60 de zile de
la data emiterii;
e) certificat eliberat de baroul competent în care solicitantul a mai fost înscris în profesie,
care să ateste cauzele încetării calității de avocat ori, dacă este cazul, motivele respingerii unei
cereri anterioare de primire în profesie;
f) două fotografii tip legitimație.
(...)

Cateva recomandari bibliografice:
La Civil trebuie sa mai asteptam sa vedem cum vor evolua lucrurile si ce se va decide-va fi examen din vechiul cod,din cel nou sau poate din ambele,cine stie.

DREPT PROCESUAL CIVIL
1. Mihaela Tabarca - Drept procesual civil. Vol.I - II
2. Gabriel Boroi, V.M. Ciobanu,Traian Cornel Briciu - Drept procesual civil. Curs selectiv. Teste grila. Editia a V-a

DREPT PENAL
1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala
3. Mihail Udroiu - Drept penal. Partea generala. Partea speciala

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala
3. Mihail Udroiu - Procedura penala. Partea generala. Partea speciala
+legislatia profesiei de avocat si cele patru coduri.

;)
Buna
De unde va procurati cartile? Se gasesc in librarii sau pe comanda? Cam cat costa toate ?:-/ ma refer la cele pentru admiterea in barou.
Pe perioada celor doi ani de stagiatura pot avea o slujba? Sau avem un venit din aceasta profesie deja :(?
Multumesc mult !
maryandry a scris:

Buna
De unde va procurati cartile? Se gasesc in librarii sau pe comanda? Cam cat costa toate ?:-/ ma refer la cele pentru admiterea in barou.
Pe perioada celor doi ani de stagiatura pot avea o slujba? Sau avem un venit din aceasta profesie deja :(?
Multumesc mult !

Din librarii-online sau reale.
Uite aici cateva link-uri unde poti gasi aceste carti:
[ link extern ] /
[ link extern ]

Poti avea o "slujba" numai daca aceasta nu este incompatibila cu exercitarea profesiei de avocat.
Confrom Statutului profesiei:
Art. 295. Pentru a fi înscris în Tabloul avocaților stagiari cu drept de exercitare a profesiei,avocatul stagiar va înregistra la barou un contract de colaborare profesională sau un contractde salarizare în interiorul profesiei care va cuprinde clauze obligatorii privind formarea
profesională inițială, încheiat cu o formă de exercitare a profesiei sub îndrumarea unui avocat
care îndeplinește condițiile prevăzute de art. 19 din Lege.
Art. 296. (1) Contractul va menționa obligația de a se asigura avocatului stagiar venitul
minim garantat pe economia națională
, distinct de veniturile ocazionale ale avocatului stagiar
asigurate din asistența judiciară pentru care a fost desemnat de serviciul de asistență judiciară
al baroului.
maryandry a scris:

Buna
De unde va procurati cartile? Se gasesc in librarii sau pe comanda? Cam cat costa toate ?:-/ ma refer la cele pentru admiterea in barou.
Pe perioada celor doi ani de stagiatura pot avea o slujba? Sau avem un venit din aceasta profesie deja :(?
Multumesc mult !

In timpul facultatii nu v-ati cumparat cartile sau macar o parte din acestea? Presupun ca totusi ati invatat. Cam niciuna nu costa sub 100lei. Nu puteti avea si alt job pe parcursul stagiaturii, deoarece veti fi avocat stagiat si veti avea salariu, aceasta fiind profesia dvs.