Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Este vorba despre o societate pe actiuni, aflata in procedura simplificata a falimentului.Intrarea in faliment a fost ceruta de acest S.A., insa fara acordul actionarilor!!Nu exista o hotarare AGA in acest sens.Acum actionarii s-au "trezit" ca ei nu au fost intrebati.Ce se poate face?

Multumesc frumos pentru raspuns.
Tocmai aici e problema. S.A., prin administratorul unic, a cerut falimentul conf. art.1, alin2, lit.f.A fost o decizie doar a administratorului, fara a se consulta cu actionarii societatii.Nu ar trebui, conform Legii nr.31/1990, ca A.G.A. sa hotarasca intrarea in faliment?
Ce se poate face?

puteti face recurs la sentinta de deschidere a procedurii DACA MAI SUNTETI IN TERMEN !!
multumesc!