Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi bunica fata de nepot: bunica are drept de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi bunica fata de nepot: bunica are drept de vizita?

doresc sa aflu daca o tanara mama poate refuza propriei ei mame (bunica copiilor) sa viziteze copiii (nepotii), avant in vedere ca sunt mari tensiuni intre cele doua generatii de mama si fiica, nu numai pe plan educational.
Poate refuza , dar şi bunicii pot promova în instanţă o cerere prin care să solicite să i se acorde dreptul de a avea relaţii cu minorii sub forma unui program de vizită stabilit in funcţie de programul minorilor. Educaţia minorilor ar trebui să fie problema părinţilor nu a bunicilor.